Partnerzy serwisu:

Skawina otwiera bibliotekę na wyremontowanym dworcu

Redakcja 29.09.2020

arrow
arrow
Skawina otwiera bibliotekę na wyremontowanym dworcu
fot. UM Skawina
Skawina otwiera bibliotekę na wyremontowanym dworcu
Skawina otwiera bibliotekę na wyremontowanym dworcu
Skawina otwiera bibliotekę na wyremontowanym dworcu
Skawina otwiera bibliotekę na wyremontowanym dworcu
Zakończył się remont zabytkowego dworca PKP w Skawinie. Jeszcze kilka lat temu budynek był ruiną, z której nikt nie korzystał. Teraz stał się nową siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w przyszłości będzie centrum komunikacyjnym gminy z wielkim parkingiem, wiatami rowerowymi oraz przystankiem autobusowym.
Mieszkańcy czekający na pociąg nie będą mogli narzekać na nudę, ponieważ dworzec oprócz swojej tradycyjnej roli, będzie pełnił funkcję kulturalną. W świeżo wyremontowanym budynku swoją nową siedzibę ma Miejska Biblioteka Publiczna. Na trzech piętrach mieszkańcy znajdą tysiące książek, czytelnię oraz salę komputerową. Czytelnicy będą mieli jeszcze łatwiejszy niż dotychczas dostęp do literatury, ponieważ nowa siedziba jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - znajdują się tutaj podjazdy, winda, wrzutnia biblioteczna oraz inne usprawnienia.

– Łączymy tradycję z nowoczesnością. Miejska Biblioteka Publiczna znajduje się “po drodze” na pociąg lub do największego miejskiego parkingu w gminie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wstąpić po książkę i umilić sobie podróż dobrą literaturą – mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie to nie tylko wypożyczalnia książek. To także miejsce zapewniające ambitną rozrywkę. Bibliotekarze prowadzą zajęcia, warsztaty i zabawy dla mieszkańców w każdym wieku. Nowa siedziba jest znacznie większa i daje bardziej komfortowe możliwości organizowania czasu wolnego. Znajduje się w niej także nowoczesny sprzęt elektroniczny, który wpisuje się w wizję biblioteki XXI wieku, czyli miejsca, które w nowatorski sposób kultywuje miłość do książek.

Zabytkowy dworzec PKP będzie w przyszłości pełnił także swoją tradycyjną rolę. Po uruchomieniu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pociąg stanie się dla mieszkańców Skawiny szybkim “tramwajem” do i z Krakowa. Kolej omija korki oraz jest wygodną alternatywą dla samochodów. W godzinach szczytu podróż ze Skawiny do Krakowa zajmuje ponad godzinę. Pociąg tę odległość pokona w 20 minut. Obok dworca powstał parking park&ride, który pomieści 500 samochodów. Wybudowano też wiaty dla rowerów, skawińskie centrum komunikacyjne oraz zadbano o wygodny dojazd do dworca. W tym celu stworzono nową drogę - ul. Kolejową oraz sieć ciągów pieszo-rowerowych.

Dzięki całej inwestycji mieszkańcy zyskali, wygodną, tańszą i przede wszystkim zdrowszą alternatywę dla samochodu. Nowy odświeżony dworzec zachęci do przemieszczania się koleją. Wybór tego środka transportu zmniejszy emisję zanieczyszczeń i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Skawinie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Węzły przesiadkowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony