Partnerzy serwisu:

Skawina łączy się koleją z Krakowem

jd/inf. pras. 18.02.2020

arrow
arrow
Skawina łączy się koleją z Krakowem
fot. UM Skawina
Skawina łączy się koleją z Krakowem
Skawina łączy się koleją z Krakowem
Skawina łączy się koleją z Krakowem
Skawina łączy się koleją z Krakowem
Skawina łączy się koleją z Krakowem
Skawina łączy się koleją z Krakowem
Na terenie gminy powoli dobiega końca cały szereg inwestycji związanych z przygotowaniami do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pojawią się nowe przystanki, parkingi Park&Ride, przejścia podziemne i kładka.
Od trzech lat w Skawinie trwają prace nad inwestycjami, które mają ułatwić mieszkańcom dostęp do kolei. PKP PLK wybudowało przystanek Radziszów Centrum, obok którego gmina Skawina planuje stworzyć parking Park&Ride razem z bezpiecznym dojściem i wiatami rowerowymi. W grudniu 2019 Skawina podpisała porozumienie z PKP PLK, na mocy którego powstaną dwa nowe przystanki: Rzozów Centrum oraz Wola Radziszowska Lipki. Pojawią się także nowe drogi dojazdowe do nich i parkingi.

Trwa też budowa nowego przystanku kolejowego Skawina Jagielnia. Zostanie on połączony za pomocą ciągu pieszo-rowerowego z ul. Korabnicką. Powstanie tutaj także kładka łącząca os. Rzepnik z ul. Jagielnia. Będzie ona wyposażona w windę dla osób niepełnosprawnych, zostanie wybudowany też parking typu Park&Ride.

– Chcemy, by kolej stała się dla Skawiny „szybkim tramwajem” do i z okolicznych miejscowości. Pociąg omija korki i dojedzie do centrum Krakowa znacznie szybciej niż samochód. Żeby jednak wybrać ten środek lokomocji, mieszkańcy muszą mieć przystanki i całą infrastrukturę zwiększającą komfort korzystania z kolei – mówi burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

We współpracy z PKP PLK powstają dwa przejścia podziemne. Oba tunele pojawią się przy dworcu i połączą ten główny punkt przesiadkowy z ul. Torową oraz Tyniecką. Dzięki temu pasażerowie z północnej części miasta będą mieli wygodne dojście na pociąg, ale też szybciej dostaną się do biblioteki, muzeum, szpitala oraz na rynek. Oba przejścia zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą też połączone z całą siecią ciągów pieszo-rowerowych, które ułatwią swobodne przemieszczanie się po Skawinie i Radziszowie.

Te inwestycje to kolejne kroki przygotowujące gminę do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dzięki dobrej współpracy z PKP PLK przez Skawinę nie tylko zaczną regularnie jeździć pociągi, ale też mieszkańcy będą mieli wiele możliwości, by wygodnie dostać się na stację – pieszo, rowerem czy samochodem.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony