Partnerzy serwisu:

Sierpc: Kolej chce sprzedać dworzec. „Nieczynny od siedemnastu lat”

Kasper Fiszer 01.11.2020

Sierpc: Kolej chce sprzedać dworzec. „Nieczynny od siedemnastu lat”
Dworzec kolejowy w Sierpcufot. Kasper Fiszer
Ciekawy, ale nieczynny od lat budynek sierpeckiego dworca kolejowego można kupić. Polskie Koleje Państwowe tłumaczą, że jego dalsze utrzymywanie nie ma sensu ekonomicznego, więc próbują znaleźć nabywcę przez popularny portal ogłoszeniowy. Oczekiwana cena to 140 tys. zł.
PKP SA opublikowało niedawno ogłoszenie dotyczące chęci sprzedaży dworca kolejowego w Sierpcu w północnej części województwa mazowieckiego. Choć tamtejsza stacja kolejowa wciąż jest czynna, a Koleje Mazowieckie oferują połączenia do Kutna i Nasielska, zarządca budynku od lat nie wykorzystuje go do obsługi pasażerów. – Od 2003 r. obiekt jest nieczynny – mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek, główny specjalista w Biurze Komunikacji Polskich Kolei Państwowych.

Nieczynny dworzec wymaga generalnego remontu

Ocenia ona, że dalsze utrzymywanie budynku przez PKP SA byłoby ekonomicznie nieuzasadnione. – Stąd decyzja o zbyciu tej nieruchomości – tłumaczy. Przyznaje jednocześnie, że budynek dworcowy wymaga generalnego remontu. – To jednak obiekt o interesującej bryle – dodaje.

Sierpecki dworzec wybudowano w latach 1925 – 1926. W części głównej jest jednokondygnacyjny, od strony północnej i południowej ma dwukondygnacyjny ryzalit przykryty dachem dwuspadowym. – Uwagę przykuwa ciekawy wystrój architektoniczny: wolutowe szczyty, portyki wejściowe z kolumnami jońskimi, gzymsy i kartusze – opisuje przedstawicielka Polskich Kolei Państwowych.

Charakterystyczny styl architektury międzywojennego Mazowsza

Określa ona, że budynek zawiera elementy charakterystyczne dla mazowieckiej architektury dworcowej okresu międzywojennego. Rzeczywiście, podobne obiekty utrzymane w stylu dworkowym wybudowano w Płońsku czy Modlinie. Kojarzonym z sierpeckim dworcem detalem jest godło umieszczone od strony peronów. Budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Aleksandra Rudzińska-Rdzanek mówi, że oferty sprzedaży nieruchomości PKP SA publikowane są zwykle zarówno na łamach strony spółki, jak i na ogłoszeniowym portalu Gratka. Zgodnie z danymi umieszczonymi właśnie na tej stronie kolej oczekuje za dworzec 140 tys. zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony