Partnerzy serwisu:

Są nowe propozycje opłat za parkowanie w Warszawie

Michał Szymajda 13.10.2020

Są nowe propozycje opłat za parkowanie w Warszawie
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wraz z dyrektorem Zarządu Dróg Miejskich Łukaszem Puchalskim przedstawili konkretne propozycje podniesienia opłat za parkowanie w Warszawie. Na propozycje muszą się zgodzić radni.
Zarówno Trzaskowski jak i Puchalski podkreślali, że opłaty za parkowanie w strefach nie były podnoszone od 2008 roku. To, ich zdaniem, jest przyczyną tego, że w dzień powszedni brakuje miejsc parkingowych w Warszawie. Niskie opłaty zniechęcają także do tego, by przy dojeździe do dzielnic w centrum Warszawy korzystać z transportu publicznego. Obaj wskazywali, że przez 12 lat średnie wynagrodzenie wzrosły o 40%, opłaty jednak pozostały w miejscu.

– Koszt parkowania wzrośnie średnio o 30%. Na przykład za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy zamiast trzech złotych, 3,90, za drugą zamiast 3,60 – 4,60 – wyjaśniał Łukasz Puchalski.

  

Dyrektor wyjaśniał, że podwyżki nie powinny być dla kierowców szokujące i przedstawiał najnowsze cenniki z Krakowa, Poznania i Trójmiasta, gdzie za pierwszą godzinę parkowania płaci się od 3,90 do nawet 7 złotych (Poznań).

Większa warszawska strefa ma działać do późniejszych godzin


– To jednak nie koniec działań związanych ze strefą płatnego parkowania. Docelowo chcemy rozszerzyć godziny pracy strefy, na razie do godziny 20. Chcemy też rozszerzyć obszar stref płatnego parkowania na całą Ochotę i Żoliborz. Tych zmian należy spodziewać się na jesieni 2021 roku – wyjaśnił Puchalski. Mocno podkreślał, że wszelkie działania w tym kierunku są konsultowane z mieszkańcami. Dodał, że w większości dużych europejskich miast strefy płatnego parkowania działają do 22, lub nawet całodobowo.

– Występuje mocny deficyt miejsc parkingowych dla mieszkańców. Powiększenie stref i wydłużenie okresu płatnego pomoże uporządkować sytuację – dodał. Mówił również o planowanych zmianach w wydawaniu abonamentów rocznych dla osób mieszkających w Warszawie. Taki, wciąż za 30 złotych, będzie można otrzymać wyłącznie na jedno auto dla gospodarstwa domowego. Otrzymają go również tylko Ci, którzy płacą podatki w Warszawie. Przynajmniej taki jest plan.

Kiedy wejdą zmiany?

Jeszcze w tym tygodniu zmiany będą dyskutowane na Komisji Infrastruktury. Później opowiedzą się za nimi lub przeciw nim radni.

– Chcielibyśmy, aby cała uchwała weszła w życie w jednym terminie, na początku stycznia 2021 roku – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na początku 2021 roku nie powstanie jeszcze natomiast specjalny wydzielony, śródmiejski fragment strefy płatnego parkowania. Prezydent wolał wstrzymać się z odpowiedzią na pytanie ile zapłacimy tam za pierwszą godzinę postoju. Zaznaczył jednak, że w Poznaniu parkowanie w ścisłym centrum kosztuje obecnie 7 złotych.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony