Partnerzy serwisu:

Rzgów bliżej zakupu tramwaju

Włodzimierz Kupisz 07.12.2019

Rzgów bliżej zakupu tramwaju
fot. UG Rzgów
W mijającym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli gminy Rzgów i MPK na temat zakupu silnikowego wagonu tramwajowego typu 805N. Ten typ obsługiwał ponad 40 lat temu linię podmiejską 42 do Rzgowa.
Wagon po konserwacji zostanie w przyszłym roku ustawiony w Rzgowie na fragmencie toru i będzie pełnić funkcję muzeum linii tramwajowej 42 i związanej z nią historii gminy Rzgów. Jak przypomina samorząd, w tym tramwaju w drodze do szkół, uczelni i zakładów pracy poznało się sporo przyszłych małżeństw.

Zapewne jeszcze w tym roku zostanie sfinalizowany zakup pojazdu. – Dziś wydaje się, ze ten tramwaj to zbyt „nowy” zabytek, ale za 10 lat to będzie już kosztowny unikat, dlatego chcemy, aby służył jako izba muzealna przez długie dekady – mówi burmistrz Mateusz Kamiński. – Na terenie gminy znajduje się w prywatnych rękach starszy tramwaj, ale jego remont przywracający historyczny wygląd kosztowałby około 200 tysięcy złotych. My musimy zmieścić się w kosztach 3-4 razy niższych. Usłyszeliśmy, że sam tramwaj kupimy w cenie złomu (10 300 złotych z VAT), ale ostateczną decyzję podejmie wkrótce zarząd MPK – mówi burmistrz.

Podczas spotkania 4 grudnia uzgodniono, że malowanie wagonu będzie nawiązywał do barw MPK w latach 70. i 80. Dla potrzeb remontu i konserwacji zabytku kabina zostanie częściowo rozebrana, a bardzo zniszczone elementy – jak np. niektóre siedzenia – zostaną wymienione. Pojazd zostanie pozbawiony silnika i przetwornicy oraz oznaczeń stosowanych we współczesnych wagonach. Do kabiny wrócą stare kasowniki dziurkujące bilety. Podczas remontu szczególna uwaga zostanie zwrócona na płaski dach, który będzie narażony na niszczące działanie zalegajacego śniegu oraz rozkładających się liści.

Wagon stanie przypuszczalnie w rejonie dawnej krańcówki 42 na ul. Tuszyńskiej przy ul. Rzemieślniczej. W tramwaju będzie wyświetlany film z przejazdu tramwajem linii 42 z lat 70. XX w. Pojazd ma być w nocy podświetlany, zachowa możliwość otwierania drzwi i dawne oświetlenie. Ponadto zostanie objęty monitoringiem miejskim, aczkolwiek cenne wyposażenie będzie przenoszone w terminie umówionych wizyt wycieczek.

Rzgów planuje też zakupić w MPK fragment toru. Rozważany jest montaż pantografu i dwóch słupów z siecią trakcyjną. Do transportu wagonu z zajezdni do Rzgowa zostanie wykorzystana specjalistyczna laweta z dźwigiem.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony