Partnerzy serwisu:

Rzeszów zyska ponad 200 mln zł na autobusy i infrastrukturę

jd/inf. pras. 19.12.2017

Rzeszów zyska ponad 200 mln zł na autobusy i infrastrukturę
fot. MJ
Ekologiczne autobusy, wygodne przystanki, rozbudowany Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST) i nowoczesny węzeł przesiadkowy – to tylko niektóre z planowanych efektów realizacji dwóch kolejnych rzeszowskich inwestycji w transport miejski, wartych w sumie ok. 275 mln zł. Obie zostaną dofinansowane z Funduszy Europejskich z Programu Polska Wschodnia w kwocie ponad 200 mln zł.
Rzeszów zyska 60 nowych autobusów. Większość z nich będzie zasilana sprężonym gazem ziemnym (CNG). Wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Korzystanie z nowych autobusów będzie łatwiejsze dzięki przebudowanym zatokom autobusowym i przystankom, które zostaną wyposażone w udogodnienia dla osób niedowidzących, a także w nowe ławki i wiaty. Zmodernizowanych zostanie 29 zatok i 27 przystanków autobusowych.

Mieszkańcom Rzeszowa łatwiej będzie się przesiadać i korzystać w mieście z różnych form transportu. Inwestycja pozwoli jeszcze lepiej połączyć i uzupełnić komunikację autobusową, rowerową i pieszą. Niezmotoryzowani mieszkańcy szybciej i wygodniej dojadą do pracy, szkoły i domu dzięki nowym odcinkom ścieżek rowerowych i parkingowi Bike & Ride. Zyskają łatwiejszy dostęp do przystanków komunikacji miejskiej i dalej możliwość dogodnych przesiadek. Powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe – Rzeszowskie Centrum Komunikacji.

Inwestycja przewiduje również rozbudowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego (RITS), który obejmie nowe części miasta. Do systemu zostanie włączonych blisko 60 km miejskich dróg i 4 nowe sygnalizacje świetlne. Rozbudowane zostaną również między innymi System Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym i serwis internetowy dla kierowców. Bezpieczeństwo ruchu drogowego poprawią nowo wybudowane stanowiska pomiarowe do ważenia pojazdów.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 205 mln zł, w tym ponad 150 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Będą też hybrydy

Wartość drugiej inwestycji to prawie 70 mln zł. 52,4 mln zł stanowią środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Minister Rozwoju przyznał miastu dodatkowe blisko 35 mln zł, co pozwoliło na uzyskanie maksymalnego dofinansowania do projektu – 85% (zwiększenie z początkowych 28,5%). Środki te pozwolą na zakup 20 sztuk nowoczesnych, przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusów. Wszystkie będą miały napęd hybrydowy, co pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń i pozytywnie wpłynie na jakość rzeszowskiego powietrza.

Inwestycja zakłada także między innymi rozbudowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego – RITS – w strefie płatnego parkowania zostanie uruchomiony system opomiarowania miejsc parkingowych.

51 zatok autobusowych zostanie wyposażonych we „wklęsłe” krawężniki, co umożliwi autobusom precyzyjne podjeżdżanie do przystanków. Wygodniej wsiadać i wysiadać z autobusów będą mogły nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też rodzice z dziećmi, czy osoby starsze. Wszystkie modernizowane przystanki zostaną wyposażone w udogodnienia dla osób niewidomych. Powstaną ciągi piesze z płytami naprowadzającymi o specjalnej, wyczuwalnej fakturze.

Jana Pawła II do przebudowy

Projekt zakłada również rozbudowę odcinka ulicy Jana Pawła II – od skrzyżowania z ul. Ustronną do skrzyżowania z ul. Budziwojską. Pozwoli to na upłynnienie ruchu, a autobusy na tej trasie będą mogły jeździć bardziej punktualnie.

Mieszkańcy łatwiej dojadą do pracy, szkoły, na uczelnię czy do urzędu. Wygodniej będą mogli się przesiadać, dzięki lepszemu i bezpieczniejszemu połączeniu ścieżek pieszych i rowerowych z dworcami autobusowymi i kolejowymi. Powstaną nowe ścieżki rowerowe na mostach Lwowskim i Karpackim, a także przy moście Narutowicza. Ścieżka dla pieszych i rowerów nad zalewem rzeki Wisłok od Lisiej Góry do ul. Jarowej zostanie poszerzona.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne 2014-2020
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony