Partnerzy serwisu:

Rzeszów: Po usprawnieniu komunikacji o 10% więcej pasażerów

Witold Urbanowicz 03.11.2016

Rzeszów: Po usprawnieniu komunikacji o 10% więcej pasażerów
fot. Martyn Janduła
Rzeszów przekonuje, że inwestycje poczynione w transport, a przede wszystkim system ITS, buspasy i wprowadzenie strefy płatnego parkowania, przynosi wymierne efekty w postaci zwiększonej liczby pasażerów. – Staramy się od kilkunastu lat spowodować, żeby transport miejski był bardziej przyjazny. Najważniejsze jest, żeby jak najwięcej osób przesadzić z samochodu do komunikacji publicznej – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.
Rzeszów jest największym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Codziennie do miasta wjeżdża aż 150 tys. pojazdów. To sporo, biorąc pod uwagę, że w Rzeszowie mieszka blisko 200 tys. osób. – Staramy się od kilkunastu lat spowodować, żeby transport miejski był bardziej przyjazny. Najważniejsze jest, żeby jak najwięcej osób przesadzić z samochodu do komunikacji publicznej. Nawarstwiające problemy postanowiliśmy rozwiązać za pomocą projektu transportowego – wspominał podczas konferencji w CUPT Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Miasto zrealizowało projekty o łącznej wartości 500 mln zł. Obejmowały one m.in. przebudowę układu komunikacyjnego (10 km ulic, 14 skrzyżowań, pętle i przystanki, most Mazowieckiego, tzw. domknięcie północne), wprowadzenie systemu ITS z priorytetem dla autobusów, a także wymianę taboru (70 nowych autobusów, w tym 30 zasilanych wysokosprężonym gazem ziemnym).

Rzeszów jest szczególnie dumny z systemu ITS, na który składają się: system zarządzania transportem, dynamiczna informacja, bilet elektroniczny, obszarowe zarządzanie ruchem z priorytetem dla autobusów, system automatycznego ważenia pojazdów, system zarządzania strefą płatnego parkowania. – Na wlotach są postawione wagi z systemem elektronicznym, które wskazują w czasie rzeczywistym pojazd, numer rejestracyjny i przeciążenie z informacją online do ITD. To ważny element do tego, żebyśmy chronili to, co dużym wysiłkiem z funduszy unijnych budujemy i co służy komunikacji publicznej – wskazywał Ustrobiński.

Wiceprezydent przekonuje, że ITS wraz z wytyczeniem buspasów i wprowadzeniu strefy płatnego parkowania, przyniosło dobre rezultaty. – Dało to efekty w postaci 10-procentowego wzrostu liczby przewiezionych pasażerów, licząc od stycznia do końca września tego roku – wyliczał Marek Ustrobiński. Dane pochodzą z bramek liczących pasażerów w autobusach oraz danych ze sprzedaży biletów. – Skłania nas to do zwiększenia częstotliwości komunikacji. To odwrotna sytuacja, niż w 2007 r., kiedy zainteresowanie transportem publicznym było małe. Cieszymy się, że udało nam się odwrócić tę tendencję – dodaje wiceprezydent.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony