Partnerzy serwisu:

Rząd: Inwestycje transportowe pomogą rozruszać gospodarkę po pandemii

Kasper Fiszer 03.11.2021

Rząd: Inwestycje transportowe pomogą rozruszać gospodarkę po pandemii
Tramwaj w Łodzi fot. Kasper Fiszer
O przewidywanych skutkach realizacji Krajowego Planu Odbudowy dla gospodarki, ale i dla transportu zbiorowego mówił niedawno w Łodzi Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego. Ocenił on, że czeka nas spory wzrost produktu krajowego brutto, do czego doprowadzą m.in. inwestycje w infrastrukturę i tabor. Ma też wzrosnąć atrakcyjność komunikacji miejskiej, bo nowoczesne autobusy mogą stanowić zachętę do przesiadki z własnego samochodu.
– Myślę, że proces transformacyjny w kierunku zmniejszenia emisji dwutlenku węgla znacząco przyspieszy dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy – mówił podczas Europejskiego Forum Gospodarczego Waldemar Buda, poseł PiS i pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego. Wskazywał tu na możliwość zakupu nowoczesnych środków transportu zbiorowego i na nowe metody wytwarzania energii. Stwierdził także, że zmiany bardzo przysłużą się tym regionom, które dziś mają problem ze smogiem, w tym województwu łódzkiemu.

Produkcja autobusów jednym z „kół zamachowych” gospodarki

Oszacował też, że od 2022 r. KPO przełoży się na wzrost produktu krajowego brutto o 1,2 proc. – Jeśli coś ma taki wydźwięk, to oznacza, że to szeroki front robót na rynku wykonawczym. Zyskają firmy choćby od infrastruktury twardej, które będą brały udział przy inwestycjach liniowych w kolej, producenci autobusów niskoemisyjnych czy zeroemisyjnych i inne. To doprowadzi do rozruszania gospodarki, a temu właśnie miał służyć KPO – przekonywał przedstawiciel rządu.

– Myślę też, że stopień zbudowania pewnej alternatywy dla tradycyjnej gospodarki opartej na emisji dwutlenku węgla w związku ze spalaniem węgla czy z transportem indywidualnym będzie poważny – ocenił. Przewidywał, że duża liczba autobusów niskoemisyjnych, jaka trafi do miast średnich i dużych, a więc tych utrzymujących rozbudowane systemy transportowe, będzie oznaczać też wzrost komfortu podróży. – To przełoży się na zainteresowanie pasażerów – dodał.

Synergia KPO z Polskim Ładem

Waldemar Buda zapewnił też, że w ramach KPO realizowane mają być m.in. projekty dotyczące elektromobilności, w tym produkcji samochodu elektrycznego. Zwiększana ma być także ilość produkowanej „zielonej” energii elektrycznej. – To ogromne wyzwanie – stwierdził. Dodał jednak, że w ramach funduszu finansowane mają być także mniejsze i mniej skomplikowane przedsięwzięcia. – Plan będzie miał bardzo wymierne efekty. Łącznie z Polskim Ładem oba strumienie sprawią, że na rynku będziemy mieli ponad 200 mld zł na inwestycje publiczne – zapowiedział.

Działania te mają przełożyć się na rokroczny wzrost PKB łącznie o ok. 4 proc. Na ile skorzystają z niego użytkownicy komunikacji zbiorowej? Dotychczasowe rozstrzygnięcia konkursów w ramach Polskiego Ładu doprowadziły do przekazania na rzecz organizatorów komunikacji zbiorowej relatywnie niewielkich kwot.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport