Partnerzy serwisu:

Ryga. Solaris dostarczy kolejne 88 autobusów przegubowych

Jakub Dybalski 23.11.2018

Ryga. Solaris dostarczy kolejne 88 autobusów przegubowych
Fot. Solaris
Solaris otrzymał zamówienie na dostarczenie do stolicy Łotwy 88 autobusów Urbino 18. Jest to kontynuacja kontraktu ramowego z 2013 roku. Przewoźnik Rigas Satiksme skorzystał z opcji powiększenia pierwotnego zamówienia. Pierwsze dziesięć sztuk trafi na ulice Rygi już w przyszłym roku.
Podpisana w 2013 roku kilkuletnia umowa ramowa na dostawę 175 autobusów marki Solaris do Rygi zakładała realizację kontraktu począwszy od 2014 roku. Do tej pory producent dostarczył już z tej puli przewoźnikowi 140 pojazdów z napędem diesla. Podpisana właśnie umowa obejmie dostawę kolejnych 88 sztuk. To brakujące 35 autobusów, a dodatkowo Rigas Satiksme zdecydował się na skorzystanie z prawa opcji powiększenia zamówienia sprzed pięciu lat o 53 pojazdy.

Pierwsze 10 Solarisów Urbino będzie gotowych jeszcze w 2019 roku, pozostała część kontraktu będzie realizowana do końca roku 2020. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 35 mln euro.

Wszystkie zamówione autobusy zostaną dostarczone w wersji 18-metrowej. Będą wyposażone w silniki diesla o pojemności 10,8 l i mocy 250 kW, spełniające najbardziej restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6 oraz automatyczną skrzynię biegów. Na ich pokład wejdzie maksymalnie 150 pasażerów. W ramach tej dostawy autobusy zostaną dodatkowo wyposażone w system odzysku energii.

Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację natomiast bezpieczeństwo podróżnym zapewni nowoczesny system monitoringu, składający się z 10 kamer na zewnątrz i w środku autobusu. Pasażerowie będą mogli korzystać z portów USB do ładowania urządzeń mobilnych, Zamówione przegubowe Urbino 18 zostaną wyposażone w systemy teleinformacyjne, które posiadają aż 4 kanały komunikacji (GSM, WiFi, Tetra oraz GPRS), a także w pulpity w kabinie kierowcy, które – poza standardowymi komunikatami – będą informowały kierowców, m.in. o ciśnieniu i temperaturze w oponach.

Do tej pory producent dostarczył na Łotwę łącznie 528 pojazdów, z czego 455 do Rygi. Wśród realizowanych w tym kraju zamówień jest między innymi dostawa 10 sztuk trolejbusów z bateriami i dodatkowym wodorowym ogniwem paliwowym pozwalającym na jazdę poza siecią trakcyjną.

To nie jedyne realizowane obecnie zamówienie Solarisa w krajach nadbałtyckich. Producent kończy właśnie dostawę 150 autobusów z napędem spalinowym do Wilna. W trakcie realizacji jest także dostawa 41 trolejbusów do stolicy Litwy. Ponadto firma niedawno podpisała kontrakt na dostawę do Kowna w 2019 aż 85 trolejbusów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony