Partnerzy serwisu:

Ruta: Pasażerowie muszą przyzwyczaić się do tramwaju na Moście Północnym

Witold Urbanowicz 15.01.2013

Ruta: Pasażerowie muszą przyzwyczaić się do tramwaju na Moście Północnym
ZTM Warszawa
Dzisiaj w Warszawie ruszyła nowa trasa tramwajowa przez Most Północny. Przed jej uruchomieniem były silne obawy, czy tak okrojona inwestycja spełni swoje zadanie. - Myślę, że ludzie się przyzwyczają - twierdzi Leszek Ruta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Nie wyklucza jednak pewnych zmian w układzie komunikacyjnym.
Czy otwarta trasa tramwajowa ma szansę w tej chwili pełnić jakąś znaczącą rolę w obsłudze Tarchomina?

Leszek Ruta, dyrektor ZTM-u: Wiadomo, że to nie jest rozwiązanie systemowe. Dopiero jak tramwaj wjedzie głębiej w Tarchomin, to będą rzeczywiste efekty. Dzisiaj on ma wspomóc linie ekspresowe, głównie E-4, czyli przede wszystkim osiedle Poraj, jak i mieszkańców ul. Odkrytej. Choć tam, z tego, co słyszę, jest połowa zadowolonych i połowa niezadowolonych. Ci, co przesiadali się do ekspresowych linii, są zadowoleni, bo mają wygodny tramwaj. Drudzy przyzwyczaili się do 516. Najlepiej byłoby po prostu uruchomić dodatkowe linie, tylko skąd na to autobusy wziąć.

Jak wspomniał pan, część pasażerów jest niezadowolona z nowych rozwiązań. Czy przewidują państwo możliwość dalszych zmian w układzie komunikacyjnym?

To pierwszy dzień, poza tym jest mróz, korki na mieście są spore. A wiadomo, że nikt nie lubi stać długo na przystanku. Na pewno będziemy się temu przyglądać, ale trzeba mieć świadomość, że nie ma idealnych rozwiązań. Ten tramwaj jest dopiero początkiem systemowego rozwiązania. Zbliżają się ferie, które będą dobrym momentem, by się przyjrzeć jak sprawdza się ten nowy układ. Nie wykluczam, że w godzinach szczytu kilka autobusów na te stare linie wróci. Mam nadzieję, że jednak będzie więcej zadowolonych niż niezadowolonych. Myślę, że ludzie się przyzwyczają.

Kiedy tramwaj faktycznie dojedzie dalej, w głąb osiedla?


Wszystkie prace projektowe są w zasadzie zakończone. Kwestia tylko uprawomocnienia się decyzji środowiskowej, to się dzieje. W tym roku rozpocznie się budowa. Wszystko na to wskazuje, że w połowie przyszłego roku co najmniej do Światowida ten tramwaj dojedzie. Dużo łatwiej zorganizować przesiadkę na Mehoffera do tramwaju. Teraz praktycznie przystanek przesiadkowy budowaliśmy w ostatniej chwili.

Czy uda się dotrzymać termin? Doświadczenia w tym zakresie nie nastrajają optymizmem.


Także my nabraliśmy już doświadczenia. Procedura odwoławcza trwała rok, musieliśmy pewne rzeczy powtórzyć. Nie spodziewałem się, że będzie taki opór, szczególnie mieszkańców rejonów Winnicy, gdzie funkcjonują dwa równoległe projekty: nasz i społeczny. Oba mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. My robimy projekt zgodnie z planem zagospodarowania i uważamy, że czas na protesty i uwagi był wtedy, kiedy ten plan powstawał.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaj na Tarchomin
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony