Partnerzy serwisu:

Ruszył nowy tramwaj w Katarze

Mateusz Kieruzal 16.01.2022

arrow
arrow
Ruszył nowy tramwaj w Katarze
fot. Alstom
Ruszył nowy tramwaj w Katarze
Ruszył nowy tramwaj w Katarze
Ruszył nowy tramwaj w Katarze
Od początku stycznia w Katarze działa nowy system tramwajowy. Qatar Railways Company (Qatar Rail) 1 stycznia uruchomiła nową, 5,5-km linię tramwajową w Lusajl, na północy od Dohy. Pasażerowie mogą korzystać z sześciu podziemnych przystanków.
W pełni zautomatyzowany tramwaj w Lusajl ma stanowić jeden z filarów katarskiego zintegrowanego systemu transportowego. Na stacji Legtaifiya możliwa jest przesiadka do metra kursującego w stolicy Kataru – Dosze. Podróżni mogą korzystać ze zintegrowanej taryfy biletowej.

Trasę obsługuje 28 tramwajów Citadis X05, wyprodukowane przez Alstom. Każdy mieści 209 pasażerów w klasie standardowej, jak i rodzinnej, przeznaczonej dla kobiet z dziećmi. W pojeździe znajduje się 64 miejsc siedzących. Maksymalna prędkość pojazdu to 60 km/h.

Projekt tramwaju został zainspirowany tradycyjną katarską łodzią używaną do połowu pereł. Niebieskie akcenty oznaczają środowisko morskie wód Zatoki Perskiej, otaczających półwysep, na którym zlokalizowany jest Katar. Również projektanci stacji zainspirowali się lokalnym dziedzictwem Kataru – kolorach imitujących lokalne, tradycyjne, rzemieślnicze tkaniny i witrażach używane w oknach katarskich domów . Wzory na ścianach stacji tramwajowych wywodzą się z rycin gipsowych stosowanych na elewacjach budynków czy pałacach. Zastosowano teksturę glin używanych w historycznych fortecach, wieżach, sukach (arabskich targach). W wielu miejscach są widoczne zabytkowe ornamenty geometryczne.

Lusajl jest miastem, które zbudowano w związku z planowanymi Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej. Po otwarciu pełnej sieci tramwajów Lusajl będzie miała ona długość 28 km. Obejmie cztery linie i 25 stacji (na dwóch będzie możliwa przesiadka do metra).
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony