Partnerzy serwisu:

Rusza dostawa nowych elektrobusów dla Krakowa

Redakcja 25.01.2021

Rusza dostawa nowych elektrobusów dla Krakowa
fot. MPK Kraków
W poniedziałek, 25 stycznia z fabryki Solarisa w Bolechowie pod Poznaniem wyjechał pierwszy z 50 nowych autobusów elektrycznych zamówionych przez MPK w Krakowie. Autobus na specjalnej lawecie zostanie przywieziony do zajezdni Wola Duchacka.
Po dostawie rozpocznie się proces odbioru technicznego nowego autobusu. Będzie on w całości przeprowadzony w zajezdni MPK SA (ze względu na ograniczenia związane z pandemią SARS-CoV-2 nie ma obecnie możliwości, aby te odbiory techniczne odbywały się tak jak do tej pory w fabryce producenta).

Kontrakt obejmujący dostawę 50 autobusów elektrycznych oraz 50 sztuk urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in, dedykowanych do każdego pojazdu, został podpisany w maju 2020 roku. Wszystkie nowe autobusy będą przewozić pasażerów na czterech liniach nr 144, 173, 179 i częściowo 503, kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w rejonie miasta, gdzie zdarzają się największe przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

Elektrobusy, które Solaris dostarczy do Krakowa, będą napędzane za pomocą osi ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobusy przegubowe zostaną konstrukcyjnie przygotowane do ładowania na dwa sposoby: poprzez 4-polowy pantograf dachowy umieszczony nad pierwszą osią pojazdu lub za pomocą złącza typu plug-in. Magazynami energii będą natomiast baterie Solaris High Energy+.

Elektryczne przegubowce będą mogły zaoferować jednorazowo podróż dla 141 pasażerów, z czego 43 osoby będą mogły skorzystać z miejsc siedzących. Najnowsze autobusy dla Krakowa będą wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzację, ładowarki USB oraz elektryczny system ogrzewania. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły skorzystać z platformy ułatwiającej wsiadanie oraz wysiadanie z autobusu. Rampa zostanie zamontowana przy drugich drzwiach.

Na zakup tych pojazdów MPK SA uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej. nTo już kolejne autobusy elektryczne w stolicy Małopolski. Mieszkańcy Krakowa mogą obecnie korzystać z 29 bezemisyjnych pojazdów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony