Partnerzy serwisu:

Rumunia: Pierwsze Swingi wożą już pasażerów w Jassach

Redakcja 09.09.2021

Rumunia: Pierwsze Swingi wożą już pasażerów w Jassach
fot. Pesa
Przekazanie do eksploatacji pierwszych tramwajów Swing to ważny dzień dla historycznej stolicy Rumunii. Jassy realizują program gruntownej modernizacji komunikacji publicznej. Jego kluczowym elementem ma być rozbudowana sieć tramwajowa z nowoczesnymi pojazdami. Swingi to pierwsze od 44 lat nowe tramwaje w Jassach.
Pierwsze Swingi dotarły do Jass w lipcu. Po realizowanej serii testów i jazd próbnych są dopuszczane do eksploatacji z pasażerami. – Władze Jassy dotrzymują obietnicy złożonej mieszkańcom – transport publiczny będzie inteligentny, bezpieczny i ekologiczny. Zachęcam wszystkich mieszkańców i odwiedzających Jassy by jako środek transportu wybierali tramwaje, a nie samochody. Pokażmy, że dbamy o nasze miasto i jakość powietrza, którym oddychamy. Nowe tramwaje to podróż w komfortowych warunkach. Dziękuję Pesie za świetnie wykonane pojazdy. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie kontynuowana – mówi Mihai Chirica, burmistrz miasta.

Wartość kontraktu na 16 tramwajów to ok. 163 mln lei (ok. 33 ml euro). – Cieszę się, że kolejne dopuszczone do ruchu zagranicą tramwaje będą wozić mieszkańców Jassy, historycznej stolicy Rumunii. Rumuński rynek jest dla nas bardzo ważny, chcemy rozwijać naszą obecność tutaj, a nasza dotychczasowa współpraca pokazuje, że możemy razem budować transport publiczny na europejskim poziomie – podkreślił Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy.

Tramwaj, który Pesa zaoferowała rumuńskiemu miastu, został zaprojektowany w oparciu o rozwiązania pojazdu 122 NaŁ-10 z dostosowaniem do potrzeb i wymogów klienta. Pięcioczłonowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Tramwaje wyposażono w nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on-line, monitoring i wiele innych systemów ułatwiających pracę motorniczych oraz zwiększających komfort podróżowania. Swój udział w produkcji pojazdów miały też lokalne, rumuńskie firmy z którymi Pesa nawiązała współpracę.


fot. Pesa

Umowa zakłada zakończenie dostaw w ciągu 22 miesięcy od daty podpisania. W tej chwili w Jassach jest już sześć z zamówionych tramwajów. – Pierwsze Swingi dotarły do Rumunii terminowo, produkcja kolejnych pojazdów trwa, a dostawy chcemy zakończyć na przełomie roku, a wiec przed czasem wynikającym z zapisów kontraktu – zapowiedziała Hanna Wiśniewska-Sirbu, reprezentant Pesy na rynku rumuńskim.

Obecnie pasażerów komunikacji w Jassach każdego dnia wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego taboru. Jassy to siódme zagraniczne miasto, którego mieszkańcy podróżować będą tramwajami wyprodukowanym w Bydgoszczy. Do tej pory spółka dostarczyła je do Segedyna, Sofii, Klużu-Napoki, Kijowa, Moskwy i Kaliningradu. W sumie Pesa dostarczyła ponad 170 tramwajów zagranicę i ponad 600 do polskich miast. W tej chwili trwa produkcja kolejnych pojazdów dla Jass, Torunia i Tramwajów Śląskich. W ostatnim czasie spółka podpisała kontrakt na dostawy tramwajów dla Krajowy w Rumunii, a oferty Pesy zostały wybrane jako najkorzystniejsze w przetargach w słowackich Koszycach (od wyniku odwołała się jednak Skoda) i Sofii.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony