Partnerzy serwisu:

Rowerzyści na Pomorzu Zachodnim znów się policzyli

jd/inf. pras. 26.08.2016

Rowerzyści na Pomorzu Zachodnim znów się policzyli
fot. UM woj. zachodniopomorskiego
Ponad 1000 rowerzystów jednego dnia na Velo Baltica w Dźwirzynie? Tak. Pomorze Zachodnie to jedyny region w Polsce, który prowadzi pomiary ruchu rowerowego na trasach turystycznych. Dzięki temu wiadomo, gdzie jest najwięcej podróżników na rowerach, jak na rowerowy ruch wpływa pogoda, których tras unikają kobiety? To tylko niektóre z wniosków po tegorocznym liczeniu rowerzystów.
– Wyniki badań potwierdziły, że rower jest świetną alternatywą gdy pogoda nie sprzyja tak bardzo plażowaniu. Widzimy, że podobnie jak w Niemczech, poszerzenie oferty miejscowości nadmorskich o trasy rowerowe może znacznie przedłużyć sezon turystyczny, na czym bardzo nam zależy – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Największy ruch rowerowy na trasach nad Bałtykiem, nie powinien dziwić. Latem, to właśnie w pasie nadmorskim przebywa największa ilość turystów, a dla wielu z nich rower jest pierwszym wyborem zaraz po plaży. Dane z pomiarów ruchu rowerowego wskazują, że większe natężenie miłośników dwóch kółek notowano właśnie gdy chłodne powietrze i zachmurzenie nie sprzyjały przebywaniu nad wodą. Badania wskazują, że ruch rekreacyjny w większym stopniu niż transportowy, jest wrażliwy na opady deszczu. Wyprawy rowerowe to coraz częściej rodzinne spędzanie czasu. Potwierdza to ilość osób posiadających rower z fotelikiem czy przyczepką.

Ciekawostką jest również niewielki udział kobiet w grupie rowerzystów przemieszczających się trasami po nasypach kolejowych, które przebiegają w terenie o niskim wskaźniku urbanizacji. W odróżnieniu od trasy Velo Baltica nie odnotowano tam kobiet podróżujących samotnie. Najprawdopodobniej wynika to z niskiego poczucia bezpieczeństwa na terenach odludnych.

Pomorze Zachodnie, jako jedyne województwo w Polsce prowadzi cykliczne pomiary ruchu rowerowego na trasach turystycznych. W tym roku rowerowe pomiary wyznaczono w czterech punktach w środkowej części województwa: na trasie Velo Baltica (Dźwirzyno), na Starym Kolejowym Szlaku (Toporzyk i Charzyno) oraz na Trasie Pojezierzy Zachodnich w Cichorzeczu koło Czaplinka. Badanie przeprowadzono w godzinach od 10 do 16, gdyż można wtedy zaobserwować największy ruch podróżników rowerowych i osób odbywających dłuższe wycieczki. W godzinach wieczornych ruch rowerowy również jest duży, ale są to osoby odbywające raczej krótkie przejażdżki. Dane z pętli indukcyjnej zamontowanej na niemieckiej części trasy EuroVelo 10 na Wyspie Uznam wskazują, że w godzinach od 10 do 16 przemieszcza się 60-70 proc. rowerzystów. Ponieważ Pomorze Zachodnie rozpoczyna proces inwestycyjny budowy tras rowerowych dedykowanych dłuższym przejazdom rowerowym, godziny pomiarowe od 10 do 16 uznano za najbardziej adekwatne do tego założenia.

Pomiary są obecnie ograniczone do sezonu turystycznego, w przyszłości dane będą zbierane automatycznie przez cały rok na wszystkich czterech głównych trasach rowerowych Pomorza Zachodniego.

Pełne dane z pomiarów można znaleźć pod tym linkiem.

PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony