Partnerzy serwisu:

Rowery w komunikacji miejskiej. Wolno? Nie wolno? Gdzie z biletem?

Rafał Stawecki 15.04.2016

Rowery w komunikacji miejskiej. Wolno? Nie wolno? Gdzie z biletem?
fot. Gideon, lic. CC 2.0
Od czasu do czasu rowerzysta staje przed koniecznością przewiezienia swojego jednośladu autobusem bądź tramwajem. Co na to przepisy? Czy przewoźnicy sprawiają problemy w przewożeniu rowerów środkami transportu zbiorowego?
Przewóz roweru środkami transportu publicznego w polskich miastach co do zasady nie nastręcza problemów. W większości ośrodków nie jest wymagany nawet zakup dodatkowego biletu. Istnieją jednak nieliczne wyjątki, w przypadku których podróż jednośladem w autobusie bądź tramwaju może być utrudniona.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach?

Białystok – przewóz darmowy, niewymagana zgoda kierującego. Transportowany rower nie może utrudniać przejścia ani narażać na szkodę pasażerów lub ich mienia. Jeżeli jednoślad zajmie miejsce przeznaczone na wózek dziecięcy lub inwalidzki, a w pojeździe pojawi się pasażer z takim wózkiem, rowerzysta musi ustąpić mu miejsca, nawet jeżeli wymaga to opuszczenia pojazdu.

Bydgoszcz - przewóz darmowy, niewymagana zgoda kierującego. Rower musi być zabezpieczony przed przemieszczaniem się i umieszczony w sposób nieutrudniający przejścia oraz nienarażający innych pasażerów na zanieczyszczenie na niewygody. Nie może również zasłaniać widoku kierującemu pojazdem.

Gdańsk – przewóz darmowy, ale możliwy tylko pojazdami niskopodłogowymi. W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej nie ma takich ograniczeń. Rower nie może zagrażać bezpieczeństwu ruchu oraz innych pasażerów.

Kraków - przewóz darmowy, niewymagana zgoda kierującego. Jeśli pojazd wyposażony jest w bagażnik zewnętrzny przystosowany do przewozu rowerów, należy go tam bezwzględnie umieścić. W takiej sytuacji przewoźnik jest zobowiązany, aby podczas jednego kursu o każdej godzinie od godziny 9.00 do godziny 19.59 we wszystkie dni tygodnia możliwe było umieszczenie i zdjęcie roweru z bagażnika zewnętrznego na dowolnym przystanku wskazanym przez pasażera. W pojazdach niewyposażonych w tego rodzaju bagażnik jednoślady przewozi się wewnątrz pojazdu, o ile istnieje ku temu możliwość (liczba pasażerów w pojeździe pozwala na swobodne wprowadzenie i ustawienie roweru).

Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Chorzów i pozostałe miejscowości obsługiwane przez Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego
– wymagana zgoda kierującego poza sobotą, niedzielami i świętami, dniami roboczymi w godzinach 18.00 – 5.00 dnia następnego oraz w lipcu i sierpniu. Wymagany zakup biletu normalnego (3,20 zł). W uzasadnionych przypadkach (np. gdy autobus jest przepełniony albo na następnym przystanku będzie wsiadać duża grupa pasażerów) kierowca może odmówić przewiezienia roweru autobusem.

Lublin - przewóz darmowy, niewymagana zgoda kierującego. Rower musi być umieszczony w sposób niepowodujący zagrożenia dla innych pasażerów, nienarażający pojazd na uszkodzenia i niezagrażający bezpieczeństwu ruchu.

Poznań – przewóz możliwy jedynie w autobusach oznaczonych odpowiednim piktogramem (35 z 300 pojazdów) za zgodą kierowcy. Rower nie może zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi w pojeździe ani nie może narażac innych podróżujących na niewygody. Pasażer z rowerem, zajmujący miejsce wyznaczone również dla osoby na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym, ma obowiązek ustąpienia miejsca w razie pojawienia się którejkolwiek z nich i opuszczenia pojazdu wraz z rowerem ze względu na brak możliwości jego odpowiedniego zabezpieczenia.

Radom - przewóz darmowy, niewymagana zgoda kierującego. Dopuszcza się przewóz roweru w zależności od stopnia napełnienia autobusu.

Wałbrzych
– wymagany zakup biletu normalnego (2,80 zł). Dopuszczalne jest przewożenie rowerów w sytuacjach nagłych (np. pogorszenie warunków atmosferycznych lub w wyniku awaria uniemożliwiająca kontynuowanie jazdy). Chcąc wsiąść z rowerem do komunikacji publicznej należy upewnić się, że w środku jest wolne miejsce i istnieje możliwość umieszczenia w pojeździe roweru tak, aby nie utrudniał podróży innym pasażerom i nie zasłaniał widoczności obsłudze pojazdu. Jeśli istnieje ryzyko, że podróż z rowerem może być dla kogoś uciążliwa, kierowca może odmówić zabrania rowerzysty z jednośladem.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony