Partnerzy serwisu:

Rowery elektryczne przy dworcach. Wstęp do programu PKP Mobility

Redakcja 27.01.2020

Rowery elektryczne przy dworcach. Wstęp do programu PKP Mobility
fot. PKP Intercity
PKP Telkol wdraża szereg innowacji w zakresie mobilności. Już w majówkę podróżnym – w ramach pilotażu – zostaną udostępnione rowery elektryczne przy dworcach Hel i Władysławowo. To wpisuje się w przygotowywany program „PKP Mobility”, zakładający uruchomienie carsharingu. Już niebawem pasażerowie będą mogli korzystać też z mobilnej aplikacji na dworcu Warszawa Centralna.
W minionym roku spółka PKP Telkol rozpoczęła realizację projektu badawczo-rozwojowego z zakresu elektromobilności. Celem projektu jest postawienie dwóch stacji ładowania pojazdów wraz z 24 rowerami elektrycznymi. Stacje ładowania o wielkości zbliżonej do rozmiarów jednego miejsca parkingowego mają umożliwić wypożyczenie elektrycznego roweru lub naładowanie własnego sprzętu – np. hulajnogi. PKP Telkol zadba także o możliwość zasilania stacji za pomocą ekologicznych źródeł energii tj. paneli fotowoltaicznych. Na jednej z dwóch stacji przetestujemy działanie i wydajność przeźroczystych paneli fotowoltaicznych, które są nowym rozwiązaniem na polskim rynku.

Zarówno rowery, jaki i stacje ładowania wkrótce mają pojawić się przy dworcach kolejowych. Wspólnie z PKP SA, jako właścicielem nieruchomości, PKP Telkol planuje, aby już w majówkę tego roku osoby odpoczywające nad morzem mogły wypożyczyć rower elektryczny lub naładować własną hulajnogę. Pilotaż obejmie stacje Hel i Władysławowo.

– Stacje te zostały wybrane w taki sposób, by osoby, które zdecydują się na wycieczkę rowerową między kurortami, mogły wypożyczyć rower na jednej stacji i po pokonaniu 35 kilometrów oddać go na drugiej. Z takiego rozwiązania podróżni będą mogli skorzystać już w majówkę – zapewnił Mirosław Gilarski, prezes zarządu.

Przedsięwzięcie PKP Telkol wpisuje się w realizowany z ramienia PKP SA program o nazwie „PKP Mobility”, w ramach którego wypracowywana jest m.in. docelowa formuła usługi carsharingu. W lutym natomiast dobiegnie końca realizacja pilotażowego projektu mobilnej aplikacji na dworcu Warszawa Centralna. Obiekt ten ze względu na swoją wielkość i złożoność architektoniczną (rozbudowana część podziemna, antresole) jest wyzwaniem w kontekście konieczności trwałego i skutecznego technologicznie montażu urządzeń beacon.

Prace montażowe zostały już zakończone, obecnie trwają testy zaprezentowanej aplikacji (Beacony jak i aplikacja były uprzednio testowane na dworcu Bydgoszcz Główna, gdzie spółka PKP Telkol świadczy usługę zintegrowanej obsługi dworca). Warto wspomnieć, że w grudniu 2019 podobną w zakresie funkcjonalnym aplikację udostępniło podróżnym lotnisko im. Fryderyka Chopina na Okęciu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony