Partnerzy serwisu:

Rower publiczny w Częstochowie bez operatora. Co dalej?

Dominik Wójcik 22.02.2021

Rower publiczny w Częstochowie bez operatora. Co dalej?
fot. DW
Umowa firmy Nextbike z miastem Częstochowa dobiegła końca i nie uległa przedłużeniu. Nie ma też nowego operatora, a także przetargu na jego wyłonienie. Sama najbliższa przyszłość tego systemu też jest nieznana, a to z powodu obecnej sytuacji pandemicznej.
Przez trzy minione lata w Częstochowie działał system roweru publicznego realizowany pod nazwą „Częstochowski Rower Miejski”. Jego operatorem, wyłonionym nie bez trudności, był Nextbike Polska. Trzyletnia umowa z końcem ostatniego sezonu wygasła i nie została przedłużona. Nie sposób znaleźć jakiejkolwiek wzmianki o działaniach zmierzających do wyłonienia nowego operatora, czy też zorganizowania systemu własnym sumptem.

– Umowa z operatorem Nextbike wygasła z końcem 2020 r. i nie została na ten moment przedłużona na kolejny okres. Przewidujemy funkcjonowanie systemu w 2021 roku, natomiast jest to w dużej mierze uzależnione od tego, jak dalej kształtować się będzie sytuacja epidemiczna w naszym kraju – wskazuje Marika Komorowska, Dyrektor Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie. Jak dodaje, nowy operator ma zostać wyłoniony w przetargu.

W tej sytuacji rodzi się obawa, że w 2021 r. system może nie wrócić na częstochowskie ulice, a podbudowana jest ona doświadczeniami sprzed czterech lat, kiedy przetarg na operatora ciągnął się z powodu zaciekłej walki Nexbike Polska z konkurencyjnym BikeU, przez co system ruszył na zaledwie miesiąc, bo akurat sezon dobiegał końca. Czy w tym roku będzie podobnie? Czas pokaże, choć zdawałoby się, że przezornie należałoby podjąć stosowne działania znacznie wcześniej.

Kolejna kwestia to organizacja całego systemu. Choć w krajach europejskich jest on integralną częścią transportu publicznego, to w Częstochowie organizatorem tylko przez pierwszy rok była jednostka miasta odpowiedzialna za transport – Miejski Zarząd Dróg i Transportu, bo później system został scedowany do... Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Natomiast pod koniec 2020 r., a więc i ostatniego sezonu objętego umową z Nextbike Polska, częstochowscy radni przenieśli system roweru publicznego do Centrum Usług Komunalnych. Wypada zauważyć, że CUK odpowiada przede wszystkim za gospodarowanie odpadami komunalnymi, utrzymanie czystości na przystankach komunikacyjnych, czy pielęgnację zieleni miejskiej. Trudno wskazać na logikę w takiej roszadzie, ale zarazem jasno pokazuje ona podejście władz miasta do systemu – jakby bez większej refleksji i pomysłu na transport w mieście.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony