Partnerzy serwisu:

Rośnie zainteresowanie PKS+

Jakub Rösler 02.11.2021

Rośnie zainteresowanie PKS+
fot. MJ
Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Infrastruktury z roku na rok zwiększa się zainteresowanie programem PKS+, który ma na celu uruchamianie nowych lub też przywracanie starych połączeń autobusowych. Według MI w tym roku dotacjom z programu objęto 4080 linii autobusowych, a łączna kwota dofinansowania sięgnęła prawie 436 milionów złotych. Resort zapowiedział też wprowadzenie możliwości zawierania długotrwałych umów w ramach Funduszu, co do tej pory często było postulowane przez ekspertów w branży.
Od momentu uruchomienia Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych z każdym rokiem wzrasta liczba linii autobusowych objętych dopłatą z programu. Najnowszych danych na ten temat dostarczyło Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelacje złożone przez posłankę Iwonę Michałek.

Rafał Weber, sekretarz stanu w MI, podkreślił w odpowiedzi, że w tym roku opłatą objęto 4080 linii autobusowych, a kwota jaka została wydatkowana na to działanie sięgnęła prawie 436 milionów złotych. Posłanka Michałek pytała o liczbę linii i kwoty, jakie zostały uruchomione i dopłacone do uruchomienia kursów w każdym z regionów Polski w tym roku. Ponadto Parlamentarzystka spytała resort o kwotę, które otrzymało każde z województw na uruchamianie poszczególnych linii od początku funkcjonowa programu.

Dane dla każdego z województw:Dzięki danym za ten rok widzimy, że najwięcej linii udało się objąć dopłatą na Mazowszu, gdzie liczba takich linii to aż 539, znacznie kontrastuje to z 77 liniami w województwie lubuskim, które zamyka całą stawkę. Dużo linii zostało objętych dopłatą także na Podkarpaciu, Kujawach i w Wielkopolsce.

Poniżej szczegółowa liczba linii i koszt dopłaty w każdym z województw:Posłanka Michałek pytała także o planowane zmiany w programie.

– Resort infrastruktury prowadzi prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, w ramach którego będzie nowelizowana ustawa o Funduszu. W ramach przygotowywanego projektu ustawy przewiduje się m.in. rozwiązania polegające na wprowadzeniu możliwości zawierania wieloletnich umów o dopłatę z Funduszu, a także utrzymanie od 2022 roku obowiązującej obecnie kwoty dopłaty z Funduszu dla organizatorów publicznego transportu w kwocie nie wyższej niż 3,00 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej – odpowiedział Weber.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony