Partnerzy serwisu:

Radom zazielenia przystanki autobusowe

Jakub Rösler 14.08.2021

arrow
arrow
Radom zazielenia przystanki autobusowe
fot. MZDiK Radom
Radom zazielenia przystanki autobusowe
Radom zazielenia przystanki autobusowe
Radom zazielenia przystanki autobusowe
Radom zazielenia przystanki autobusowe
W Radomiu kolejna, zielona wiata przystankowa służy już osobom oczekującym na autobusy na przystanku u zbiegu ulic Limanowskiego i Wałowej. Jej oświetlenie jest możliwe dzięki odnawialnym źródłom energii. Nowe zadaszenie w tym miejscu stanęło w ramach realizacji wybranego przez samych mieszkańców projektu z budżetu obywatelskiego.
Do tej pory w Radomiu były dwie zielone wiaty przystankowe. Obie znajdują się przy ulicy Struga – w pobliżu odnowionego skweru na placu Jagiellońskim, naprzeciwko Galerii Słonecznej. Spodobały się one radomianom, czego efektem było zgłoszenie projektu do tegorocznego budżetu obywatelskiego, zakładającego montaż kolejnego tego typu zadaszenia. Zyskał on uznanie mieszkańców biorących udział w głosowaniu, dzięki czemu został zrealizowany.

Ekologiczna wiata ma półokrągły dach, na którym posadzono rośliny. Przy tylnej ścianie są natomiast pnącza, które będą sukcesywnie oplatały dwie specjalnie zainstalowane tam kraty. W odróżnieniu od wiat przy placu Jagiellońskim tutaj roślinność jest przy co drugiej szybie, co ma ułatwić ekipom sprzątającym mycie przystanku. Na tym jednak nie koniec, bowiem nowe nasadzenia pojawiły się także na trawniku między tym zadaszeniem a terenem byłego komisu samochodowego. Przy zadaszeniu stoi słup z panelem fotowoltaicznym i turbiną wiatrową. To dzięki nim działa tam oświetlenie wiaty oraz dużej gabloty, w której są rozkłady jazdy, cennik biletów, regulaminy, mapa sieci komunikacji i plakat promujący możliwość zakupu biletów za pomocą karty płatniczej w kasownikach w autobusach elektrycznych. Nowa wiata stoi kilka metrów dalej niż poprzedniczka, dzięki czemu oczekujące pod nią osoby lepiej widzą teraz tablicę Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i mają trochę bliżej do autobusów podjeżdżających na przód zatoczki.

W ramach budżetu obywatelskiego nowa, standardowa wiata przystankowa stanęła poza tym przy ulicy Toruńskiej, za skrzyżowaniem z Wierzbicką. Wcześniej był tam wyłącznie słupek i ławka.

Łączny koszt ustawienia zadaszeń przy ulicach Toruńskiej i Limanowskiego to niemal 89 tysięcy złotych. Zielona wiata jest oczywiście droższa. Kosztowała ona około 73,5 tysiąca złotych, w tym 17 tysięcy to utrzymanie zieleni przez rok.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony