Partnerzy serwisu:

Przystanek Warszawa Powązki na Wszystkich Świętych

Witold Urbanowicz 03.09.2019

arrow
arrow
Przystanek Warszawa Powązki na Wszystkich Świętych
fot. WU
Przystanek Warszawa Powązki na Wszystkich Świętych
Przystanek Warszawa Powązki na Wszystkich Świętych
Przystanek Warszawa Powązki na Wszystkich Świętych
PKP PLK kontynuują prace przy budowie nowego przystanku Warszawa Powązki na linii obwodowej. Jak wynika z zapowiedzi, nowe perony mają zostać udostępnione podróżnym na Wszystkich Świętych, choć na razie bez kładki łączącej Wolę z Żoliborzem.
Przystanek Warszawa Powązki znajduje się przy ul. Powązkowskiej, między przystankiem Warszawa Koło a stacją Warszawa Gdańska. – Jest to jedna z wielu inwestycji w ramach Krajowego Programu Kolejowego o wartości 70 mld zł, obejmującego ponad 220 zadań inwestycyjnych. Na Mazowszu mamy projekty wartości 13 mld zł – przypomina Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Powstają tutaj dwa perony jednokrawędziowe. – Będą one skomunikowane bezpośrednio z wiaduktem na Powązkowskiej i za pomocą kładki dla pieszych po drugiej stronie. Na chwilę obecną trwają prace związane z budową korpusu peronu I (w stronę Warszawy Gdańskiej). Trwają również prace przy budowie schodów na kładkę, a także przy przęsłach kładki – mówi Bartosz Cholewiński, kierownik kontraktu. Przystanek charakteryzować się będzie wysokim standardem wykończenia, podobnym do rozwiązań na wcześniejszych przystankach. Powstają wiaty, które obejmą ponad 70% długości peronu.

Projekt ulegał zmianom, co wpłynęło na wydłużenie czasu jego realizacji. – Pierwotnie nie była projektowana kładka z zejściami zarówno na Żoliborz, jak i Wolę. Ten brak został usunięty – mówi Andrzej Bittel. – Chcemy zmienić myślenie kolejowe, by uwzględniać potrzeby mieszkańców miast, czego przykładem jest właśnie ta kładka. Realizujemy to na koszt naszej spółki – podkreśla Arnold Bresch. Co więcej, zgodnie z oczekiwaniami konserwatora zabytków użyty jest element konstrukcyjny z wiaduktu na Obozowej. Wykorzystanie starego przęsła wymagało przeprojektowania obiektu.

Warszawa Powązki ma zostać uruchomiona jeszcze przed grudniową korektą rozkładu jazdy. – Przystanek chcemy oddać na Wszystkich Świętych – deklaruje Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK. Wówczas udostępnione zostaną dwa perony z dojściem do Powązkowskiej (sama kładka nie będzie jeszcze gotowa).

Zakończenie inwestycji na linii obwodowej i moście Gdańskim umożliwi uruchomienie dodatkowych pociągów. – Częstotliwość będzie mogła ona wzrosnąć do ok. 100 pociągów w dobie na tej bardzo ważnej dla mieszkańców linii kolejowej. Chcemy tworzyć dobrą ofertę dla przewozów pasażerskich i towarowych – mówi Bittel.

Obecnie, jak przekazują przedstawiciele PKP PLK, uruchamianych jest ok. 45 par pociągów. – W tej chwili konstruujemy roczny rozkład jazdy, który będzie obowiązywać od grudnia. Wstępnie rozpoznajemy zainteresowanie uruchomieniem dziesięciu nowych par pociągów. Zapewne po uruchomieniu II linii metra do Młynowa pojawią się wnioski o kolejne pociągi – mówi Cholewiński. – Realizujemy to, co jest zapotrzebowaniem przewoźników. Nie ma tu ograniczeń – podkreśla Arnold Bresch.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony