Partnerzy serwisu:

Przygotowania do III linii metra trafiają do budżetu Warszawy

Witold Urbanowicz 16.01.2019

Przygotowania do III linii metra trafiają do budżetu Warszawy
fot. MJ
Nowe władze Warszawy przygotowały szereg autopoprawek do budżetu miasta, będących odzwierciedleniem priorytetów z kampanii wyborczej. Znalazły się środki m.in. na prace koncepcyjne związane z rozbudową sieci metra. Przewidziano również pieniądze na poprawę bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego.
– Mamy sesję budżetową Rady Miasta w przyszłym tygodniu, a dzisiaj odbywa się komisja budżetowa. Zgłaszamy autopoprawkę w ramach realizowania wspólnych obietnic wyborczych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Autopoprawki będą dotyczyły przede wszystkim edukacji, kultury i transportu.

W kwestiach transportowych najważniejszą inwestycją pozostaje budowa II linii metra. – W tej kadencji kończymy II linię, na której oddamy 14 nowych stacji i będziemy starali się ją rozszerzyć – mówi Trzaskowski. Pojawił się też temat sieci metra. – W tej kadencji chcielibyśmy rozpocząć prace koncepcyjne i jeżeli się pojawią pieniądze unijne, to także zacząć budowę kolejnej linii – deklaruje prezydent. Na prace koncepcyjne w budżecie zapisano 12,5 mln zł (w latach 2019-2023).

Zapisano też środki na przebudowę i budowę pętli, przystanków oraz zatok w 20 lokalizacjach oraz parking przesiadkowy Park&Ride na Żeraniu. Znalazły się również fundusze na budowę układu drogowego towarzyszącego tramwajowi na Gocław oraz Zieloną Białołękę (same inwestycje, wraz z tramwajem do Wilanowa, będą realizowane i finansowane przez Tramwaje Warszawskie). Przeznaczone zostaną środki na budowę i modernizację dróg i placów miejskich, a także 66 km dróg dzielnicowych wraz z drogami rowerowymi, sygnalizacją świetlną i oświetleniem. W ramach bezpiecznej Warszawy przeznaczone zostanie 0,8 mln zł na system odcinkowego pomiaru prędkości oraz 3 mln zł na dostosowanie do ruchu rowerowego mostu Poniatowskiego.

Dużo uwagi poświęcono walce ze smogiem. – Przeznaczymy na to znacznie więcej pieniędzy. To będzie walka kompleksowa – będziemy m.in. likwidowali kopciuchy, będzie więcej zieleni, monitoring jakości powietrza itp. W tym roku przeznaczymy na to 30 mln zł – zapowiada Trzaskowski. W przyszłym roku kwota ta ma wzrosnąć do 60 mln zł, a w 2022 r. – 110 mln zł.

– Do końca kadencji chcielibyśmy, by otoczenie Pałacu Kultury wyglądało inaczej – dodał prezydent. Stąd środki na Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości, które miałyby stanąć przy pl. Defilad.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Metro Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony