Partnerzy serwisu:

Przetarg Tramwajów Warszawskich ponownie wygrywa Hyundai

Witold Urbanowicz 15.04.2019

Przetarg Tramwajów Warszawskich ponownie wygrywa Hyundai
fot. HRC
Tramwaje Warszawskie ponownie rozstrzygnęły przetarg na dostawy do 213 nowych tramwajów. Ponownie jako najkorzystniejsza została wybrana oferta firmy Hyundai Rotem Company, która złożyła dodatkowe wyjaśnienia zgodnie z wyrokiem KIO.
Warszawski przetarg na dostawy do 213 tramwajów budzi bardzo dużo emocji. W lutym Tramwaje Warszawskie wybrały ofertę koreańskiej firmy Hyundai Rotem Company. Od wyboru odwołała się Pesa. Jak pisaliśmy, Krajowa Izba Odwoławcza 27 marca za nieuzasadnione uznała większość merytorycznych zarzutów Pesy, m.in. dot. realności terminów i ceny oferty firmy Hyundai. Izba uznała tylko jeden zarzut formalny Pesy.

Krajowa Izba Odwoławcza wezwała Tramwaje Warszawskie do wyjaśnienia wątpliwości związanych z treścią zaświadczenia płacenia podatków oraz tego, czy w Korei wydaje się dokument potwierdzający brak odroczeń lub zaległości podatkowych w zakresie należności wobec powierników. Okazało się bowiem, że strony inaczej rozumiały znaczenie złożonego wcześniej przez Koreańczyków dokumentu.

Zgodnie z wyrokiem, wyjaśnienie tej kwestii powinno było nastąpić „po wcześniejszym unieważnieniu przez zamawiającego czynności wyboru oferty najkorzystniejszej. Następnie, w zależności od uzyskanej odpowiedzi, zamawiający powinien podjąć dalsze kroki” – to jest wezwać HRC do uzupełnienia dokumentu bądź akceptacji złożonego oświadczenia przed notariuszem. „Po przeprowadzeniu ww. czynności zamawiający powinien dokonać ponownego badania i oceny ofert” – wskazuje KIO.

W czwartek 11 kwietnia Tramwaje Warszawskie unieważniły czynność wyboru najkorzystniejszej oferty i wezwały HRC do złożenia wyjaśnień. – 15 kwietnia Tramwaje Warszawskie jako najkorzystniejszą wybrały ofertę Hyundai Rotem Company. Firma ta złożyła odpowiednie dokumenty, dzięki którym mogliśmy dokonać wyboru z uwzględnieniem wyroku KIO – wskazuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Co warto podkreślić, kwestia zaświadczeń podatkowych w żaden sposób nie wpływa na zmianę punktacji ofert, a jedynie miała znaczenie w kwestii spełnienia warunku udziału w postępowaniu.

Od decyzji o ponownym wyborze najkorzystniejszej oferty strony mają 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań. Następnie Krajowa Izba Odwoławcza ma 15 dni na wyznaczenie terminu rozprawy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaje Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony