Partnerzy serwisu:

Przebieg trasy tramwajowej Gdańsk Południe – Wrzeszcz wybrany. Mniej wyburzeń

Redakcja 20.12.2019

Przebieg trasy tramwajowej Gdańsk Południe – Wrzeszcz wybrany. Mniej wyburzeń
fot. MJ
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała o wyborze przebiegu trasy tramwajowej Gdańsk Południe – Wrzeszcz (tzw. Nowa Politechniczna). Wariant przebiegu przez ul. Do Studzienki nie jest brany pod uwagę. Torowisko miałoby zostać włączone do al. Grunwaldzkiej poprzez ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.
Trasa Gdańsk Południe – Wrzeszcz (roboczo nazywana Nową Politechniczną) to linia tramwajowa, która ma połączyć Piecki Migowo (Morenę) z Wrzeszczem. Równolegle ma powstać także droga rowerowa oraz chodnik. Nowa linia ma połączyć dynamicznie rozwijające się południowe dzielnice miasta z północnymi.

Przetarg na projekt trasy w połowie 2015 roku wygrała firma Mosty Katowice. Wykonawca opracował wielowariantową koncepcję przebiegu trasy. Z uwagi na brak wskazania preferowanego wariantu przebiegu trasy, w 2017 roku miasto złożyło dwa odrębne wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla dwóch odrębnych przebiegów. W obydwu trasa miała przebiegać Jaśkową Doliną, Wileńską, pasem rezerwy oraz Sobieskiego. Inaczej przewidziano włączenie do al. Grunwaldzkiej – albo przez Bohaterów Getta Warszawskiego, albo przez Do Studzienki.

Jak informuje DRMG, po szczegółowych analizach opcja połączenia nowej trasy z aleją Grunwaldzką poprzez ulicę Do Studzienki nie jest już brana pod uwagę. Budowa linii tramwajowej w tym śladzie wiązałaby się z konieczną większej ilości wyburzeń. Dodatkowo uzyskanie odpowiednich parametrów na włączenie linii tramwajowej w al. Grunwaldzką w tej lokalizacji jest znacznie trudniejsze, a co za tym idzie niekorzystne zarówno pod względem technicznym jak i finansowym.

– Trasa przez ul. Do Studzienki zbyt mocno ingeruje w tkankę miejską. Brakuje również miejsca na włączenie w skrzyżowanie z Grunwaldzką. Dlatego też wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla wariantu przez ul. Do Studzienki został wycofany – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny DRMG. Po otrzymaniu z RDOŚ decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla lokalizacji inwestycji, biuro projektowe Mosty Katowice przystąpi do kontynuacji prac projektowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony