Partnerzy serwisu:

Projekt budżetu Gdańska na 2021 r. Więcej na komunikację

Daniel Stenzel 13.11.2020

Projekt budżetu Gdańska na 2021 r. Więcej na komunikację
fot. MJ
Ponad 4,3 mld zł wydatków i blisko 3,8 mld zł dochodów. Deficyt podobny do ubiegłorocznego. Więcej pieniędzy trafi na edukację, drogi i komunikację publiczną. Ale najbardziej, bo o 20%, wzrosną wydatki miasta na… „janosikowe”.
Projekt budżetu miasta na 2021 rok Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekazała dzisiaj do rąk Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta. Planowany deficyt na 2021 rok wyniesie 565,2 mln zł. Główne przyczyny to: rosnące wydatki dotyczące edukacji, kolejne zmiany w PIT, epidemia koronawirusa, niższe dochody z komunikacji miejskiej i utrzymane wysokie wydatki na najważniejsze miejskie inwestycje. – Wielokrotnie, w różnych dyskusjach na temat finansów publicznych słyszymy o tym, że dochody gmin, dochody miast rosną. I to jest prawda - co do zasady rosną. Ale nieproporcjonalnie szybciej rosną wydatki. Te rozjeżdżające się nożyce są powodem, po pierwsze deficytu, ale po drugie trudnej sytuacji samorządów w skali całej Polski – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Z informacji, którą miasto otrzymało od Ministerstwa Finansów wynika, że w przyszłym roku udział w podatku dochodowym od osób fizycznych będzie na poziomie 1 012 mld zł. Prognoza podatku CIT wskazuje na 100 mln zł, co oznacza spadek o 3% w porównaniu do przewidywanego wykonania 2020 roku. Podatki i opłaty lokalne, które są ustalane przez samorząd przyniosą do budżetu 535,7 mln zł, czyli nieco ponad 6% więcej w porównaniu do 2020.

Do miejskich dochodów zawsze wliczane są także fundusze otrzymane z budżetu państwa, na edukację w postaci subwencji, albo w postaci dotacji celowej na program 500 plus. Są to tzw. wydatki sztywne, których samorząd nie może przeznaczyć na żaden inny cel. I tak na utrzymanie oświaty Gdańsk otrzyma z budżetu państwa ponad 610 mln zł, ale z kasy miejskiej do obszaru edukacji dołoży dodatkowo 604 mln zł. W obszarze społecznym, na m.in. program 500 plus z budżetu centralnego trafi ponad 545 mln zł.

O blisko 20% wzrośnie budżet komunikacji miejskiej. Na ten cel Gdańsk planuje wydać blisko 305 mln zł. To oznacza, że blisko 74% budżetu ZTM pochodzi z budżetu miasta, a ze sprzedaży biletów zaplanowano wpływy na poziomie 109 mln zł, czyli mniej niż 1/3 całego budżetu na komunikację.

¬– Pomimo trudnego czasu pandemii, ograniczeń dochodów, uszczuplania budżetu samorządu przez rząd PiS czy zwiększających się wydatków na edukację bez pokrycia w rządowej subwencji oświatowej składamy budżet z wyraźnie zarysowanymi priorytetami. Budżet komunikacji miejskiej wzrośnie o 20%, pozwalając nam w przyszłym roku na włączenie do ruchu nowego taboru tramwajowego, zwiększenie częstotliwości na wielu liniach, wykorzystanie 100% naszego taboru w godzinach szczytu oraz utrzymanie wspólnego biletu na komunikację i kolej w niezmienionej cenie 99 zł miesięcznie. To nasza świadoma polityka. Liczymy, że po trudnym czasie pandemii, już w przyszłym roku pasażerowie wrócą do komunikacji publicznej. To ważne również ze względu na zmiany klimatyczne i potrzebę ograniczania ruchu samochodowego w naszych miastach – mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. Wymienia tutaj powrót do częstotliwości na wielu liniach do okresu sprzed pandemii, plus włączenie nowych 15 tramwajów do pracy. Zostały one kupione przez GAiT ze środków własnych, więc ich amortyzacja będzie nas kosztować miasto więcej.

Z kolei wydatki inwestycyjne miasto planuje na poziomie 745,6 mln zł. Wśród największych inwestycji 2021 roku są: kompleksowa modernizacja energetyczna budynków – 87,1 mln zł, dofinansowanie budowy 217 mieszkań przez gdańskie TBS-y – 60,6 mln zł, Nowa Warszawska – 60,1 mln zł, rewitalizacja dzielnic – 51,7 mln zł, program przeciwpowodziowy – 33,5 mln zł, węzły integracyjne przy dworcu Gdańsk Główny i Wrzeszcz – 33,5 mln zł, modernizacje obiektów oświatowych – 29,1 mln zł, rewaloryzacja ulic Głównego Miasta – 25,1 mln zł i rozbudowa ul. Kartuskiej – 19,3 mln zł.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony