Partnerzy serwisu:

Prof. Kuchar: Komunikacja miejska jest istotnym źródłem rozprzestrzeniania wirusa

Rafał Dybiński 26.03.2021

Prof. Kuchar: Komunikacja miejska jest istotnym źródłem rozprzestrzeniania wirusa
fot. MS
Profesor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest przekonany, że na liście bardziej zdecydowanych obostrzeń powinny znaleźć się środki komunikacji miejskiej.
Od najbliższej soboty w Polsce będą obowiązywać kolejne restrykcje, obejmujące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych, a także przedszkola i żłobki. Według Kuchara to może okazać się niewystarczające w walce z trzecią falą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

– Obostrzenia mogą przynieść efekty tylko tam, gdzie dochodzi do zakażeń. Nie były to restauracje, kluby fitness czy muzea, skoro mimo ich zamknięcia doszło do trzeciej fali. Zakażenia następowały w tych miejscach, które ciągle były otwarte. Były to zapewne duże zakłady pracy jak także markety budowlane, w których bywa tłoczno – wyznał Kuchar w rozmowie udzielonej portalowi Interia.

– Nie zamknęliśmy bardzo istotnego źródła rozprzestrzeniania wirusa, jakim jest komunikacja miejska. Widzę, co się dzieje w autobusach. Kilkadziesiąt osób tłoczy się w ciasnym pomieszczeniu, gdzie co druga osoba udaje, że ma założona maskę. To jest moim zdaniem ogromne źródło zakażeń. Nikt nie sprawdza tego, czy restrykcje dotyczące komunikacji są przestrzegane – podkreśli profesor WUM, który zwraca również uwagę na problem wietrzenia w autobusach i tramwajach, gdzie drzwi nie są automatycznie otwierane na każdym przystanku.

– Wietrzenie jest bardzo istotne w hierarchii zasad ograniczania rozprzestrzeniania wirusa. Po pierwsze dystans, po drugie maski, po trzecie wietrzenie. A tego właśnie brakuje – podsumował wątek Kuchar.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport