Partnerzy serwisu:

Prezes Rafako Ebus: Zaczniemy jeździć m.in. w Raciborzu i Jaworznie

Jakub Dybalski 09.10.2019

Prezes Rafako Ebus: Zaczniemy jeździć m.in. w Raciborzu i Jaworznie
fot. JD
W drugim kwartale przyszłego roku powinniśmy znaleźć nabywców. Dajemy sobie pół roku na zebranie referencji. Kilkanaście, może kilkadziesiąt autobusów, które znajdzie nabywców w przyszłym roku, to będzie dobry wynik – mówi nam prezes Rafako Ebus Michał Mackowiak. W środę w Katowicach zaprezentował pierwszy autobus elektryczny produkcji Rafako.
Jakub Dybalski, Transport Publiczny: Co się będzie działo z tym autobusem, w którym rozmawiamy?

Michał Maćkowiak, prezes Rafako Ebus:
W czwartek jedzie na targi do Brukseli. Mamy nadzieję na nagrodę. Potem od razu będzie testowany w kilku miastach, z którymi podpisaliśmy listy intencyjne. Mogę wymienić Racibórz i Jaworzno. Na przełomie października i listopada powinny się skończyć wszystkie procedury certyfikacyjne i homologacyjne.

Kiedy planujecie sprzedaż?

W drugim kwartale przyszłego roku powinniśmy znaleźć nabywców. Dajemy sobie pół roku na zebranie referencji. Kilkanaście, może kilkadziesiąt autobusów, które znajdzie nabywców w przyszłym roku, to będzie dobry wynik.

A jakie są kolejne planowane kroki?


Po pierwsze przystosowanie pojazdu do ładowania pantografowego, chodzi o technologie odwróconego pantografu. Po drugie wersja 12-metrowa, ale do tego chcielibyśmy wykorzystać konkurs NCBR.

Ten prototyp powstał w Solcu Kujawskim. Czy jakoś korzystacie z doświadczeń Solbusa?

Nie, to przypadek tam mamy po prostu prototypownię.

Tam ma być fabryka?

Szukamy miejsca. Dużo zależy od porozumienia z ARP. Ale trzeba pamiętać, że produkcja autobusów w Polsce lokuje się w kilku "zagłębiach". To Wielkopolska, okolice Bydgoszczy, Sanok. Miejsc nie ma dużo.

Rynek autobusów elektrycznych jest mocno konkurencyjny, nie obawia się pan tego?

Mamy bardzo dobry produkt. W przeciwieństwie do innych producentów zbudowany od podstaw jako elektryczny, z całkowicie naszym designem. Osiągi na naszych wewnętrznych testach były nawet lepsze niż zakładaliśmy.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony