Partnerzy serwisu:

Prezes MPK Olsztyn odwołany. Powodem niejasności przetargowe

Przemysław Farsewicz 03.04.2019

Prezes MPK Olsztyn odwołany. Powodem niejasności przetargowe
fot. MJ
Rada nadzorcza olsztyńskiego MPK odwołała z końcem marca pełniącego od 28 lat funkcję prezesa spółki Mieczysława Królaka. Powodem zmian kadrowych w miejskiej spółce były uchybienia przy jednym z przetargów. Tymczasowo spółką kierować będzie teraz Jerzy Roman, prezes Zarządu Dróg Zieleni i Transportu.
Odwołanie Mieczysława Królaka miało miejsce na wtorkowym posiedzeniu (26 marca) rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie. Dotychczasowy prezes piastował stanowisko przez 28 lat – od 1991 roku.

Jak donoszą olsztyńskie media, zmiany na tak ważnym stanowisku są efektem audytu w miejskiej spółce, po otrzymanym przez władze miasta anonimie. Jak komentował sprawę Ryszard Kuć, wiceprezydent Olsztyna, z tajemniczej korespondencji wynikało, że potencjał MPK Olsztyn był wykorzystywany na rzecz innej spółki.

Gazeta Wyborcza Olsztyn dotarła do informacji, że sprawa dotyczy jednego przetargu. W komisji przetargowej zasiadał pracownik MPK Olsztyn, który był jednocześnie członkiem zarządu jednego z oferentów. Zamówienie miało dotyczyć usług na kwotę ok. 30 tys. zł. Osoba ze spółki miejskiej, personalnie związana z prywatną firmą, nie została wyłączona z procesu oceny ofert. Co więcej, w firmie tej pracowali też członkowie rodziny dotychczasowego prezesa MPK Olsztyn.

Cezary Stankiewicz, rzecznik MPK Olsztyn, zaprzecza jakoby spółkę obecnie łączyły umowy z firmą wspomnianą w anonimie. – W przeszłości firma otrzymała jedynie doraźne zlecenia. W 2016 roku, czyli po uruchomieniu projektu tramwajowego, wykonała trzy usługi, których MPK Olsztyn nie mogło wykonać we własnym zakresie, bo nie miało ani specjalistycznych urządzeń, ani także wyszkolonych do tego pracowników. Chodziło głównie o kwestie bezpieczeństwa ruchu tramwajowego, a konkretnie sieci elektroenergetycznych – wyjaśniał na łamach Wyborczej rzecznik.

– Kluczowa okazała się informacja, że to wiceprezes firmy konsultingowej zasiadał w komisji przetargowej. Kwestia pracy bliskich w prywatnej firmie nie miała w tym przypadku znaczenia – poinformował Jerzy Dremo, przewodniczący rady nadzorczej MPK. Jak przyznał, decyzja o odwołaniu prezesa Królaka nie była jednogłośna.

Tymczasowo spółką kierować będzie teraz Jerzy Roman, prezes Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. Zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent Olsztyna. To rodzi pytania o możliwy konflikt związany z tym, że jedna osoba zarządza podmiotem będącym organizatorem komunikacji publicznej oraz podmiotem będącym operatorem wykonującym zlecenia tegoż organizatora.

– W Zarządzie Dróg Zieleni i Transportu jest dwóch zastępców dyrektora. Jednemu z nich, Marcinowi Szwarcowi, podlega Dział Przewozów, który zajmuje się organizowaniem transportu publicznego w mieście. A zatem praca tego działu odbywa się na takich zasadach jak dotychczas. Dyrektor Szwarc ma obecnie możliwość decydowania o wszystkim, gdyż pan Jerzy Roman jest urlopowany w ZDZiT – wyjaśnia nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony