Partnerzy serwisu:

Premiera nowej technologii Mild Hybrid od VERS. Co wiemy?

mat. partnera 06.10.2020

Premiera nowej technologii Mild Hybrid od VERS. Co wiemy?
fot. VERS
Nowa generacja systemów hybrydowych opartych na superkondensatorach pozwala na znaczące oszczędności paliwa i miliony cykli ładowania. System VERS Mild Hybrid jest najnowszym produktem firmy VERS specjalizującej się w technologiach odzyskiwania energii w branży motoryzacyjnej – tym razem w wydaniu systemu 48V dedykowanego do autobusów miejskich. 
System VERS Mild Hybrid jest zaawansowanym systemem magazynowania energii opartym na technologii superkondensatorów. Nowa generacja technologii elektrod węglowych i grafenowych umożliwiła odzyskiwanie energii z wydajnością nawet na poziomie 99%. Proces ładowania superkondensatorów zajmuje zaledwie kilka sekund dzięki tzw. wymianie jonowej, która jest szybkim procesem fizycznym.

System VERS Mild Hybrid koncentruje się na odzyskiwaniu energii w procesie hamowania silnika spalinowego: zamiast tracić energię kinetyczną w postaci ciepła, rekuperacja umożliwia ładowanie pakietu superkondensatorów darmową energią elektryczną z mocą do 10 kW. – System VERS Mild Hybrid odzyskuje energię za pomocą silnika elektrycznego 48V. Energia elektryczna odzyskiwana jest z mocą do 10 kW, magazynowana w module superkondensatorów i wykorzystywana do dopędzania głównego silnika podczas przyspieszania, a także do zasilania elektrycznych urządzeń pokładowych w trakcie pracy pojazdu – mówi Prof. inż. Mirosław Wendeker, Dyrektor Techniczny VERS.

System jest zoptymalizowany pod kątem tzw. TCO (Total Cost of Ownership), czyli obniżenia całkowitego kosztu użytkowania pojazdu — dlatego wprowadzono dwie dodatkowe funkcjonalności zwiększające niezawodność i oszczędność floty Klientów: funkcje Start Assist (Wsparcie Rozruchu) oraz Battery Protection (Ochrona Akumulatora).

Po pierwsze, System wspiera instalację elektryczną prądami o natężeniu do 150 A, co znacząco zwiększa szanse rozruchu w trudnych warunkach pogodowych i przy dużym rozładowaniu
baterii. Po drugie, VERS Mild Hybrid działa jako bufor energetyczny chroniąc pokładowe akumulatory przed intensywnym ładowaniem porozruchowym, wydłużając życie podzespołów i dodatkowo zmniejszając koszty Operatorów.

Wysoka wydajność magazynowania energii na bazie superkondensatorów oznacza bezpieczeństwo na pokładzie pojazdu, a także zwiększoną żywotność urządzenia. System został zaprojektowany tak, aby umożliwić powyżej 1.000.000 cykli ładowania – czyli ponad 70 000 godzin pracy urządzenia.

Systemy Mild Hybrid osiągają największą redukcję emisji CO2 w stosunku do czasu zwrócenia się nakładów początkowych – według firmy analitycznej Ricardo tzw. lekkie hybrydy zapewniają obniżenie emisji dwutlenku węgla na poziomie 6–15% przy zwrocie z inwestycji poniżej 3-5 lat od daty zakupu w porównaniu do aut spalinowych.

– Standardowo System VERS Mild Hybrid może zostać wyposażony w system pomiarowy umożliwiający monitorowanie realnych oszczędności energii. Klienci zdecydowani na tę funkcjonalność otrzymują dedykowane raporty oszczędności podsumowujące wyniki pracy – mówi Michał Wendeker Prezes Zarządu VERS.

Systemu VERS na pokładzie ich autobusów oraz inne ważne dla eksploatatorów informacje dotyczące statystyk przejazdu – średniego zużycia paliwa, udziału procentowego czasu hamowania silnikiem i innych.

System VERS Mild Hybrid jest najlżejszym systemem tzw. lekkiej hybrydy w swojej klasie - całkowita masa Systemu wraz z silnikiem elektrycznym to zaledwie 70 kg. Jest on również najbardziej pojemny – nominalna pojemność Systemu to 130 Wh i została zoptymalizowana dla trybu poruszania się autobusu miejskiego.

Spółka VERS jest producentem systemów rekuperacyjnych oraz hybrydowych opartych na technologii superkondensatorów. Zespół VERS wygrał polską edycję Akceleratora MITEF CEE 2019 i wziął udział w programie akceleracji na MIT w Bostonie. Firma uzyskała patent na system hybrydowy nowej generacji, a System VERS został nagrodzony wyróżnieniem Orła Innowacji przyznawanym przez redakcję dziennika “Rzeczpospolita”. VERS wyprodukował już ponad 600 systemów, które znalazły zastosowanie w 20 europejskich miastach – m.in. w Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Frankfurcie, Lipsku, Reutlingen i wielu innych.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony