Partnerzy serwisu:

Praga wprowadza komunikację zastępczą. Łódź zamiast tramwaju

Jakub Rösler 06.08.2021

Praga wprowadza komunikację zastępczą. Łódź zamiast tramwaju
fot. fb. Adam Scheinherr
Praga zamyka Tunel Wyszehradzki z powodu remontu. Będzie on dostępny tylko dla pieszych i rowerzystów, natomiast tramwaje będą musiały omijać go na czas trwania inwestycji. Miasto uruchamia wodną komunikację zastępczą. Chce także jeszcze mocniej postawić na rowery, a to wszystko w środku sezonu urlopowego.
Do remontowanego tunelu nie wjadą także samochody, czy autobusy. Naprawa części tramwajowej ma potrwać około 3 tygodni, od 7 do 27 sierpnia, i będzie to rzutowało na zmiany tras przez tramwaje linii 2, 3, 4, 17, 18, 21, 24, a także nocnej linii 92. Prace obejmą wymianę szyn i łuków tramwajowych, które zostały zamontowane 13 lat temu. Planuje się także częściową wymianę rozgałęzień szynowych.

Poza tramwajami zostaną też wzmocnione linie autobusowe nr. 134, 118 i 190. W tym czasie miasto jeszcze bardziej chce postawić na komunikację rowerową, a także wodną. Władze miasta w porozumieniu z operatorem bike-sharingu, firmą Rekola, udostępniają darmową możliwość przejazdu rowerem między dwiema częściami miasta, które są połączone przez tunel. Wystarczy ściągnąć aplikację i zeskanować kod na danym rowerze udostępnionym po obu stronach tunelu. Przejazd na tej trasie jest darmowy, ponieważ mieści się on w czasie 30 darmowych minut, na jaki zdecydowali się decydenci. Jeśli chcemy skorzystać z roweru przez dłuższą ilość czasu, to zapłacimy standardową kwotę, opartą na praskim systemie roweru miejskiego.

Wprowadzenie darmowego roweru i możliwość korzystania z tunelu przez rowerzystów jest nowością, ale we wcześniejszych latach pojawiała się już druga preferowana opcja transportowa na tej trasie, czyli transport wodny. Miasto oferuje darmowe kursy pomiędzy 6 rano, a 22:00 wieczorem, które kursują na wodnej trasie wzdłuż tunelu. Prom o oznaczeniu X21 ma swoje przystanki przy pirsie portowym, Výtoň na nabrzeżu Rašínovo nábřeží, a także Podolská vodárna na molo za kompleksem klubu jachtowego CERE. Jednocześnie przystanki wodnej komunikacji nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony