Partnerzy serwisu:

Praga: Tramwaje w nowym malowaniu PID

Witold Urbanowicz 20.05.2021

Praga: Tramwaje w nowym malowaniu PID
fot. Jan Maly / UM Praga
Praga zmienia malowanie komunikacji miejskiej. Teraz pojazdy otrzymają barwy PID (Pražská integrovaná doprava) – praskiej zintegrowanej komunikacji. Na ulice wyjechał właśnie pierwszy tramwaj w nowych kolorach.
W środę 19 maja w nowym malowaniu wyjechał pierwszy tramwaj 14T w nowym malowaniu. Takie barwy otrzymają wszystkie nowe pojazdy. – Budowanie silnej wizualnej, a zwłaszcza ujednoliconej tożsamości transportu publicznego nie jest niczym niezwykłym. Jest to marka jak każda inna, a europejskie stolice z dobrą komunikacją publiczną idą dokładnie tą drogą – mówi Adam Scheinherr, wiceburmistrz Pragi i szef rady nadzorczej spółki komunikacyjnej DPP.

Jednolite barwy PID obejmą nie tylko Pragę, ale i środkowoczeski kraj. – Pasażrowie będą wiedzieć, że podróżują środkiem transportu, w którym mogą korzystać z karty Lítačka. Transport zintegrowany w Pradze to nowoczesny, ale przede wszystkim zrozumiały i połączony system na miarę XXI wieku – mówi Scheinherr.


mat. UM Praga

Miasto wylicza szereg zalet nowego malowania. Poza jednolitym stylem to m.in. więkze piktogramy i lepiej oznaczone wejścia, ułatwienie utrzymania czystości. – Nic nas to nie kosztuje – w nowych kolorach będą tylko pojazdy, które dopiero kupimy lub które będą przechodziły generalny remont. Zaoszczędzimy również w przyszłości – w sumie będziemy potrzebować tylko dwóch rodzajów lakieru – mówi Adam Scheinherr. Ponadto wyeliminowany zostanie problem przegrzewających się ciemnych dachów autobusów, dzięki czemu temperatura wewnątrz może być nawet o cztery stopnie niższa.

Nowe barwy zostały wybrane w konkursie organizowanym przez Czechdesign. Jury składało się w większości z niezależnych ekspertów. Ostateczny projekt nowej identyfikacji wizualnej ze studia superlative.works dotarł do finału konkursu Czech Grand Design 2020. Więcej o nowym malowaniu pisaliśmy tutaj.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony