Partnerzy serwisu:

Praga rozpoczęła budowę nowej kładki przez Wełtawę

Witold Urbanowicz 11.01.2022

arrow
arrow
Praga rozpoczęła budowę nowej kładki przez Wełtawę
mat. UM Praha
Praga rozpoczęła budowę nowej kładki przez Wełtawę
Praga rozpoczęła budowę nowej kładki przez Wełtawę
Praga rozpoczęła budowę nowej kładki przez Wełtawę
W stolicy Czech wystartowała budowa kładki pieszo-rowerowej, która ma spiąć dwa brzegi Wełtawy. Przeprawa, która połączy Karlín, Holešovice i wyspę Štvanice, będzie liczyła ok. 300 m długości. Obiekt będzie gotowy w 2023 r.
– Gdy przejęliśmy władzę w Pradze, infrastruktura transportowa – w tym większość mostów – znajdowała się w katastrofalnym stanie. Naszym priorytetem stała się więc stopniowa odnowa infrastruktury. Oprócz odnowy mostów pracujemy jednak nad nowymi przeprawami. Kładka Štvanicka połączy Karlín i Holešovice. Świetną sprawą jest to, że otrzymamy pozbawiony barier dostęp do wyspy Štvanice, którą czeka całkowita metamorfoza. Przewidujemy tu nowy park. Kładka będzie stanowiła też strategiczne połączenie infrastruktury rowerowej po obu stronach rzeki – mówi Zdeněk Hřib, burmistrz Pragi.

Przeprawa zostanie wykonana z betonu o ultrawysokiej wytrzymałości (UHPC) o powierzchni przypominającej biały marmur. Długość mostu wyniesie 299,4 m, a rampy zjazdowej na Štvanice – 84 m. Przeprawa składa się z ośmiu przęseł, których maksymalna rozpiętość wyniesie 55,4 m. Skrajne przęsło po stronie Holešovic będzie ruchome – na wypadek powodzi. Szerokość kładki to 5 m, a rampy na wyspę – 4 m.

– Rok 2022 będzie rokiem nowych mostów w Pradze. Dziś rozpoczęliśmy budowę kładki Štvanickiej. W ciągu trzech lat udało nam się zlecić projekt, uzyskać wszystkie pozwolenia i wybrać wykonawcę. To ogromny sukces w czeskim środowisku administracyjnym, prawnym i konkurencyjnym. W tym roku rozpoczniemy też budowę mostu Dvoreckiego między dzielnicami Praga 4 i 5 – mówi Adam Scheinherr, wiceburmistrz Pragi ds. transportu.

Projektantem kładki jest Petr Tej. Wykonawcą robót jest Skanska, która wykona prace za 298 mln koron netto (ok. 55 mln zł).
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony