Partnerzy serwisu:

Pracownicy Tramwajów Warszawskich z pomocą prawną i psychologiczną

Redakcja 13.09.2019

Pracownicy Tramwajów Warszawskich z pomocą prawną i psychologiczną
fot. Michał Szymajda
Prowadzenie czterdziestotonowego pojazdu w ruchu miejskim i przewożenie setek pasażerów to ogromna odpowiedzialność. Dlatego też Tramwaje Warszawskie wprowadziły program kompleksowego wsparcia prawnego i psychologicznego dla motorniczych oraz pozostałych pracowników
Nie tylko motorniczowie i motornicze zatrudnieni w Tramwajach Warszawskich, ale także kierowcy i instruktorzy nadzoru ruchu mogą już skorzystać z pomocy prawnej. Doświadczeni prawnicy wspierają pracowników we wszystkich sprawach związanych z wypadkami i wyjaśnianiem zdarzeń drogowych. Mimo wielu projektów zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego podejmowanych przez Tramwaje Warszawskie, przy ponad 400 tramwajach wyjeżdżających codziennie z warszawskich zajezdni, takie zajścia są naturalnym elementem pracy motorniczych. Oferowane im przez pracodawcę wsparcie obejmie między innymi przygotowanie pism, udział w przesłuchaniach, opracowywanie wniosków i odwołań. Prawnicy prowadzą także szkolenia prawne. Ich zadaniem jest objęcie opieką pracowników w taki sposób, by poczuli wsparcie ze strony pracodawcy w sytuacjach, gdy potrzebna jest wiedza fachowa i doświadczenie.

W Tramwajach Warszawskich rozpoczął pracę także zespół psychologów transportu. Motorniczowie i motornicze codziennie są narażeni na stres związany z różnymi zdarzeniami na drodze, w tym wypadkami. Psychologowie dyżurują całodobowo pod telefonem, a ich rolą jest wsparcie i otoczenie opieką pracowników Tramwajów Warszawskich. Na stałym dyżurze jest trzech psychologów, którzy mają doświadczenie w pracy ze służbami ratunkowymi. Psycholog dyżurujący może udzielić wsparcia w trakcie rozmowy przez telefon albo przyjeżdża na miejsce zdarzenia w ciągu godziny od otrzymania informacji, że taka pomoc jest potrzebna.

– Motorniczowie i motornicze są narażeni na stres i spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność. To głównie z myślą o nich powstał zespół wsparcia psychologicznego w Tramwajach Warszawskich. Najważniejsze jest, aby człowiek w trudnej sytuacji nie pozostał sam. Jedni będą szukać wsparcia w rodzinie, przyjaciołach, inni mogą przyjść do nas. W profilaktyce stresu najważniejsza jest wiedza: co to jest stres, jak działa na nasz organizm i co możemy z nim robić. Taką wiedzę nasi psychologowie przekazują motorniczym każdego dnia, a także podczas szkoleń i konsultacji – mówi Anna Warchoł-Jakubowska, psycholog w Tramwajach Warszawskich.

Od dwóch lat zarząd spółki stara się poprawiać środowisko pracy wszystkich pracowników Tramwajów Warszawskich. W trosce o cały zespół, w 2017 roku spółka podpisała umowę z firmą świadczącą usługi z zakresu prywatnej opieki medycznej, dzięki czemu jej pracownicy uzyskali m.in. dostęp do lekarzy specjalistów czy badań diagnostycznych w ramach szerokiego pakietu usług.

– Motorniczowie i motornicze doświadczają coraz więcej stresujących sytuacji w ruchu drogowym. Jest to związane z rosnącym od wielu lat natężeniem ruchu drogowego. Otoczyliśmy naszych pracowników wsparciem prawnym i psychologicznym. Jest także korzyść dla pasażerów. Motorniczowie dzięki naszej inicjatywie skupiają się w większym stopniu na prowadzeniu tramwajów i wiemy, że w efekcie wpływa to na bezpieczeństwo milionów naszych pasażerów, których z roku na rok przewozimy coraz więcej. Spokojniejszy i wypoczęty motorniczy czy motornicza to zysk dla całego miasta, a na pewno dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – mówi Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaje Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony