Partnerzy serwisu:

Poznański Moderus Gamma wozi już pasażerów

Witold Urbanowicz 20.12.2018

arrow
arrow
Poznański Moderus Gamma wozi już pasażerów
fot. UM Poznań
Poznański Moderus Gamma wozi już pasażerów
Poznański Moderus Gamma wozi już pasażerów
Poznański Moderus Gamma wozi już pasażerów
Poznański Moderus Gamma wozi już pasażerów
W czwartek 20 grudnia 2018 r. pasażerów zabrał pierwszy z 50 Moderusów Gamma, które dla MPK Poznań ma dostarczyć Modertrans. Poznań jest pierwszym miastem, które będzie eksploatować w pełni niskopodłogowe tramwaje tej firmy.
W lutym 2017 r. MPK Poznań podpisało umowę ze swoją spółką córką, firmą Modertans, na dostawy 50 nowych tramwajów w lutym 2017 r. Wykonawca w sumie ma dostarczyć 30 tramwajów jednokierunkowych i 20 dwukierunkowych. Producent zaproponował tramwaj jednokierunkowy w cenie 7,7 mln zł brutto, a dwukierunkowy w cenie 8,0 mln zł brutto. Łączna cena oferty wraz z pakietem specjalistycznego wyposażenia to ok. 397 mln zł brutto.

Mieszkańcy Poznania już od wielu miesięcy mogli korzystać z prototypowej "niebieskiej" Gammy. Wiadomo było, że pojazdy, które zostaną dostarczone w ramach umowy, będą jednak inne – jednokierunkowy tramwaj o długości ok. 31,40 m, już w docelowej wersji dla Poznania, został po raz pierwszy zaprezentowany w październiku 2018 r. – Pojazd jest nowoczesny, może konkurować z innymi produktami funkcjonującymi na polskim rynku. Mamy klasyczne wózki, 100% niskiej podłogi, przestronne wnętrze, które jest klimatyzowane. Wszystkie wózki są trakcyjne, dzięki czemu hamowanie, jak i napęd są bardzo równomiernie rozłożone – zachwalał Jarosław Bakinowski, wiceprezes Modertransu.

Po prezentacji dużo uwag budziło rozplanowanie wnętrza, a przede wszystkim slalom w rejonie wózków. – Musimy pamiętać, że to tramwaj, który ma 100% niskiej podłogi i jest wyposażony w wózki skrętne. Gdybyśmy chcieli zastosować przejście proste, musiałoby ono być bardzo wąskie z uwagi na zabezpieczenie skrajni do obrotu wózka. Dlatego też zastosowane zostało przejście w formie labiryntu – wyjaśniał Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

Teraz już pasażerowie mogą przetestować Gammę osobiście. W czwartek 20 grudnia o godz. 14:08 tramwaj wyjechał z zajezdni Franowo na linię 16. Jak zapowiada MPK Poznań, pojazd będzie kursować na tej linii codziennie – do Nowego Roku włącznie. „Od 2 stycznia 2019 do normalnej obsługi komunikacyjnej włączymy już 3 takie tramwaje. Będą woziły pasażerów linii 17 i 18” – zapowiada przewoźnik.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony