Partnerzy serwisu:

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie działać na linii do Jarocina

inf. pras. 25.11.2020

Poznańska Kolej Metropolitalna będzie działać na linii do Jarocina
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
25 listopada samorządowcy podpisali zdalnie porozumienia „o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej” na linii z Poznania do Jarocina. Poprzednie porozumienie dla tej linii było zawarte na okres trzech lat, dokumenty dzisiaj podpisane również obowiązywać będą przez taki czas.
Linia do Jarocina jest linią o największym wykorzystaniu przez podróżnych spośród wszystkich linii wychodzących z Poznania. W ciągu doby na tej linii kursują 24 pary pociągów.

Samorządom położonym wzdłuż tej linii chciałbym podziękować za trzy lata współpracy i podkreślić, że była ona zgodna i harmonijna. Chciałbym zaznaczyć bardzo ważną rolę, jaką w projekcie Poznańska Kolej Metropolitalna spełniają samorządy – Miasto Poznań i Powiat Poznański. One partycypują w kosztach utrzymania wszystkich 9 linii kolejowych, ponieważ wszystkie trasy kolejowe przebiegają przez Poznań. To dla nich duże obciążenie finansowe – zwrócił uwagę Marszałek Wojciech Jankowiak.

Projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, który razem realizujemy jest unikatowy w skali kraju – podkreślił Mariusz Wiśniewski zastępca prezydenta miasta Poznania.

Realizując projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców. Mamy opracowaną strategię, zapytaliśmy mieszkańców powiatu co dla nich jest najistotniejsze i usłyszeliśmy, że najpilniejszą potrzebą jest stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej. Chcemy te oczekiwania mieszkańców spełnić – mówił Tomasz Łubiński Wicestarosta Poznański.

Tadeusz Czajka, Wiceprezes Zarządu stowarzyszenia Metropolia Poznań zwrócił uwagę na zasadnicze znaczenia sprawnego transportu dla rozwoju regionu. – Szybka możliwość przemieszczania się jest niezbędna dla kontynuacji rozwoju naszego regionu. W takich chwilach zauważa się, jak ważna jest zgodna współpraca samorządowców. To przynosi pozytywne efekty, które przekładają się na korzyści dla mieszkańców – powiedział.

Już na siedmiu, z dziewięciu linii Poznańskiego Węzła Kolejowego, funkcjonują połączenia kolejowe w systemie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Są to linie z Poznania do Gniezna, Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Rogoźna, Wągrowca, Wrześni. Od stycznia 2021 roku w ramach systemu funkcjonować będzie połączenie na ósmej już linii, z Poznania do Kościana. Do uruchomienia w przyszłości zostanie połączenie na linii Poznań-Wronki. Stanie się to po zakończeniu remontu, który trwa obecnie na tej linii (linia nr 351 Poznań – Szczecin).
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony