Partnerzy serwisu:

Poznań zainaugurował linie turystyczne. Były Helmuty i szybkowiec

Jakub Rösler 04.05.2022

Poznań zainaugurował linie turystyczne. Były Helmuty i szybkowiec
fot. Jakub Rösler
W trakcie długiego majowego weekendu MPK Poznań zainaugurowało linie turystyczne, które obsługiwane są taborem historycznym. Na ulice Poznania wyjechała linia tramwajowa 0, a także dwie autobusowe, 100 i 102. Pasażerów woziły Helmuty, czyli tramwaje GT6 i GT8, a także skład 105N, popularny “szybkowiec”.
Jak co roku w Poznaniu ruszyły linie turystyczne, które są uruchamiane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W miniony weekend kursowały linia tramwajowa 0, a także dwie linie autobusowe, 100 i 102. Każdego dnia przejazdy były realizowane innymi pojazdami, zarówno jeśli chodzi o autobusy jak i tramwaje. Linie turystyczne będzie można spotkać na ulicy stolicy Wielkopolski w każdy weekend, a także święta do 25 września bieżącego roku.

Linia turystyczna oznaczona numerem 0, jest linią tramwajową. Powstała w 1999 roku i od tego momentu w ramach jej kursów można przejechać się zabytkowymi tramwajami, które zostały wycofane z eksploatacji w Poznaniu, a które zachowano jako ruchome i w pełni działające pojazdy. W trakcie długiego weekendu na “zerówce” można było spotkać składy N+ND oraz 4N1+ND, a także oba rodzaje Helmutów, które wycofano już ze służby w Poznaniu, a więc jednokierunkowe modele GT6 oraz GT8. We wtorek, 3 maja, na linii kursował natomiast skład wagonów 105N, popularny szybkowiec.

Jak możemy przeczytać na stronie MPK Poznań, w tym sezonie na ulicach miasta w ramach kursów linii 0, będzie też można spotkać jeszcze inne pojazdy, w tym tramwaj 102Na.

Na liniach autobusowych także można było spotkać rarytasy, ponieważ poza “ogórkiem” na ulice Poznania wyjechały także takie pojazdy jak Neoplan N4020 czy Solaris Urbino 12, który jest pierwszym sprzedanym przez Solarisa pojazdem z rodziny Urbino. Został wyprodukowany w 1999 roku. Natomiast wspomniany wyżej Neoplan, to pierwszy w Polsce niskopodłogowy autobus miejski. Służył w Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie, a później został odkupiony i odrestaurowany przez firmę Solaris.

Na linie turystyczne obowiązuje specjalny cennik, o którym więcej można przeczytać na stronie MPK Poznań.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony