Partnerzy serwisu:

Poznań: Wagon typu I w tym roku nie wyjedzie na ulice miasta

Kasper Fiszer 13.08.2019

Poznań: Wagon typu I w tym roku nie wyjedzie na ulice miasta
Tramwaj silnikowy Typ Ifot. z archiwum MPK Poznań
Choć organizator przewozów i przewoźnik rozważali możliwość częstszego wykorzystywania zabytkowego wagonu odrestaurowanego w zeszłym roku, pojazd nie wyjedzie w tym roku na ulice Poznania ani razu. Ostatecznie poznańskie MPK zdecydowało się bowiem uruchamiać go jedynie na wyjątkowe okazje. Najbliższa ma nadarzyć się w 2020 r.
Pod koniec zeszłego roku zakończyły się prace przy wagonie modelu oznaczanego jako Typ I należącego do poznańskiego MPK. To jeden z pierwszych piętnastu tramwajów elektrycznych w tym mieście – wyprodukowano go w 1898 r. Jego premiera po remoncie o bardzo dużym zakresie była dużym wydarzeniem, bo pojazd jest obecnie jednym z najstarszych czynnych wagonów tramwajowych w skali kraju. Dotychczas można było jednak zobaczyć go na ulicach Poznania tylko raz – właśnie podczas kursu inauguracyjnego.

ZTM: Ostateczne decyzje podejmuje MPK

Jak potwierdził ZTM, istniały realne plany regularnego uruchamiania cennego zabytku. – Przedstawiciele ZTM, MPK Poznań i Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych prowadzili wspólnie rozważania dotyczące ewentualnego wykorzystania w przyszłości odrestaurowanego zabytkowego wagonu typu I – mówi Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Dodaje przy tym, że organizator komunikacji nie zlecił jednak przewoźnikowi obsługi żadnej dodatkowej linii turystycznej, na której mógłby kursować wagon, ani nie przekazywał mu żadnych wytycznych mogących do tego doprowadzić.

Nasza rozmówczyni podkreśliła przy tym, że wszelkie decyzje dotyczące taboru historycznego kierowanego na kontraktowane przez ZTM linie turystyczne leżą po stronie MPK. Miejski organ nie ma więc bezpośredniego wpływu na założenia eksploatacyjne spółki. Ta zapowiedziała już, że w najbliższym czasie nie zorganizuje żadnego regularnego ani nieregularnego przejazdu z wykorzystaniem swojego najstarszego wagonu.

MPK: Czekamy na specjalną okazję

– W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz. Z tej okazji zorganizujemy wielką paradę starych pojazdów. Wśród nich znajdzie się również ten tramwaj – mówi bowiem o najbliższej okazji do obejrzenia wagonu w mieście Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Poznań. – Rezerwujemy go właśnie na takie szczególne wydarzenia – dodaje.

Rzecznik ZTM przypomniała, że wciąż funkcjonują połączenia turystyczne obsługiwane innymi pojazdami historycznymi. Zachęca więc do korzystania z połączeń oznaczonych numerami 0 i 100.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony