Partnerzy serwisu:

Poznań: W czwartek premiera historycznego Typ I

Kasper Fiszer 26.12.2018

Poznań: W czwartek premiera historycznego Typ I
Tramwaj silnikowy Typ Ifot. z archiwum MPK Poznań
Do floty poznańskich tramwajów historycznych dołączył właśnie wagon modelu określanego jako Typ I. To jeden z pierwszych piętnastu tramwajów elektrycznych w Poznaniu – wyprodukowano go w 1898 r. Gruntowną odbudowę przeprowadził Modertrans.
Do Poznania dotarł już z zakładów Modertrans kolejny wagon historyczny MPK Poznań. To w dużej mierze odbudowany wagon oznaczany jako Typ I. W 1898 r. (!) piętnaście tego typu pojazdów dostarczyła Poznaniowi Bergische Stahlindustrie. Jak czytamy na łamach strony internetowej Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, tramwaje tego typu pozostawały w służbie liniowej w pierwotnej formie do ok. 1935 r. Jeden z nich – ten odbudowany – do 2010 r. był wykorzystywany jako kontener na odpady stolarskie w nieistniejącej już zajezdni Gajowa.

Perła taboru poznańskiego MPK

Poznański przewoźnik nie informuje na razie szczegółowo ani o zakresie przeprowadzonych w Modertransie prac, ani o dokładnych kosztach renowacji. – To była naprawdę kosztowna sprawa – usłyszeliśmy jedynie od Iwony Gajdzińskiej, rzecznika prasowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Miejska spółka jest przy tym zadowolona z efektu finalnego. – Ten tramwaj to czysta perełeczka – ocenia przedstawicielka MPK.

Wiemy już, że wagon wyprodukowany jeszcze w XIX w. będzie kursował na ulicach Poznania dosyć regularnie. – Tramwaj będzie się pojawiał na paradach i liniach turystycznych – zapowiada nasza rozmówczyni. Pierwsza okazja do obejrzenia najstarszego wagonu tramwajowego w Poznaniu nadarzy się już w najbliższy czwartek.

Premiera wagonu uświetni obchody 100. rocznicy powstania

– 27 grudnia w setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego wagon Typ I wyjedzie po raz pierwszy na ulice, a młodzi czonkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych ubrani w mundury z epoki będą rozdawać z pokładu tego tramwaju biało-czerwone kokardy do wpięcia na piersi – mówi Iwona Gajdzińska.

Wagony Typ 1 były pierwszymi elektrycznymi tramwajami kursującymi po Poznaniu. Jeszcze w latach 20. ubiegłego stulecia zaczęto przebudowywać na ciężarowe, techniczne albo doczepne. Te ostatnie były dopinane do pojazdów innych typów do lat 60.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony