Partnerzy serwisu:

Poznań. Radni przegłosowali podwyżkę cen biletów od 1 lipca

jd/inf. pras. 12.03.2020

Poznań. Radni przegłosowali podwyżkę cen biletów od 1 lipca
fot.
W Poznaniu przyjęto uchwałę o zmianach cen biletów od 1 lipca. Nieznacznie różnią się od zapowiedzianych wcześniej propozycji, które mają zasypać dziurę powstałą wskutek zmniejszenia stawki PIT i wysokich cen prądu.
W górę idzie taryfa przystankowa. Zmieni się cena za przystanki od pierwszego do siódmego, które są opłącane dzięki tPortmonetce. Za jeden przystanek pasażerowie zapłacą 0,72 zł, za drugi i trzeci 0,60 zł. Wzrost ceny za przystanki 1-3 wynosi 20 proc., za przystanki 4-5 - 18 proc., a za przystanki 6-7 - 13 proc. Od ósmego przystanku cena nie zmieni się.


fot. ZTM Poznań

Zmienią się także taryfy jednorazowych biletów czasowych. Nowością będzie bilet obowiązujący do 15 minut na strefę A+B+C+D w cenie 4 zł, który ma zastąpić obecny bilet do 10 minut za 3 zł. Wzrosną zarówno ceny pozostałych dwóch biletów jednorazowych (o 1 zł), jak i czasowych biletów jednorazowych krótkookresowych (24-godzinne i siedmiodniowe).


fot. ZTM Poznań

Ceny biletów okresowych dla pasażerów płacących podatki na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniem dotyczącym organizacji transportu publicznego mają wzrosnąć o około 20 procent. Obecnie do gmin objętych powyższymi porozumieniami należą: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Luboń, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl. Koszt Biletu Metropolitalnego 30-dniowego na strefę A zmieni się z obecnych 99 zł na 119 zł.


fot. ZTM Poznań

Koszt rocznego biletu wzrośnie tylko o 1 złotówkę - do 949 zł. Przy zakupie biletu rocznego koszt w przeliczeniu na jeden miesiąc wyniesie 79 zł, czyli 20 zł mniej niż obecny bilet 30-dniowy i 40 zł mniej w przypadku taryfy od 1 lipca.

Ceny biletów okresowych dla osób niepłacących podatków na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami, zostaną podniesione o 30 proc. Koszt biletu okresowego na 30-dni na sieć na strefę A będzie kosztował 149 zł (dziś - 115 zł).

Planowano wycofanie zupełnie biletów trasowanych. Radni Koalicji Obywatelskiej zgłosili poprawkę pozostawiającą okresowy bilet trasowany do 6 przystanków. Jego cena wzrośnie z 50 do 69 zł dla pasażerów płacących podatki w Poznaniu lub gminie objętej porozumieniem transportowym i 86 zł dla pozostałych pasażerów. Inne - obecnie dostępne - bilety trasowane zostaną zlikwidowane.

Kolejną poprawkę złożoną przez radnych było obniżenie planowanej podwyżki rocznego Biletu Seniora. Od 1 lipca jego cena wyniesie 90 zł (dziś 50 zł, planowano 99 zł). To oferta na sieć na 366 dni na strefę A skierowana do osób, które ukończyły 65. rok życia, mieszkają w Poznaniu lub gminie objętej porozumieniem międzygminnym oraz które rozliczyły podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym z siedzibą na terenie miasta Poznania lub gminy objętej porozumieniem międzygminnym. Będzie również możliwość zakupu takiego biletu kwartalnego za 30 zł. Osoby powyżej 70 roku życia korzystają z komunikacji publicznej za darmo.

Zastąpione będą uprawnienia do bezpłatnych przejazdów na liniach ZTM uczniów szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie miasta Poznania lub gmin objętych porozumieniami międzygminnymi - rocznym biletem specjalnym obowiązującym od 1 października do 30 września roku kolejnego na strefę A+B+C+D w cenie 60 zł. Wprowadzone mają być też specjalne ułatwienia w przypadku zorganizowanych wyjść uczniów np. do kina, muzeum.

Mimo że zmiany taryf obowiązywać będą od 1 lipca, to uczniowie, którzy obecnie korzystają z darmowej komunikacji, będą się mogli nią poruszać do końca września 2020 roku.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Finansowanie komunikacji
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony