Partnerzy serwisu:

Poznań. Przebudowa pl. Kolegiackiego potrwa dłużej

Magdalena Romanowska 09.09.2020

Poznań. Przebudowa pl. Kolegiackiego potrwa dłużej
fot. UM Poznań
Prace przy przebudowie placu Kolegiackiego powinny, tak jak zakładano, zakończyć się w tym roku. Odbiory techniczne i oddanie całego miejsca do użytkowania przesuną się prawdopodobnie na początek 2021 roku. Możliwe jest jednak, że z części przestrzeni poznaniacy będą mogli korzystać już wcześniej.
− W przypadku tego typu miejsc w historycznym sercu miasta spodziewaliśmy się znaleźć wiele zabytków, ale skala odkryć zaskoczyła wszystkich, nawet archeologów. Ów liczne zabytki pozostają w kolizji z projektem, który podlega ciągłym zmianom a to wydłuża czas realizacji inwestycji. Okazało się, że Plac Kolegiacki jest wyjątkowy w skali kraju, a dokładne zbadanie miejsca pokazało nam zmiany, jakie tu zachodziły przez kilkaset ostatnich lat. W przyszłości plac będzie nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem, gdzie poznać będzie można historię Poznania od czasów lokacji miasta. Po posadzeniu dorodnych drzew i ułożeniu części nawierzchni widać już, że będzie to wyjątkowe miejsce − mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Układanie nawierzchni

Aktualnie na placu Kolegiackim generalny wykonawca inwestycji układa nawierzchnię. Do dziś położona została na połowie powierzchni placu podbudowa z kruszywa pod granitową mozaikę. Sama kamienna nawierzchnia jest już na 30 procentach obszaru objętego inwestycją. Od kilku miesięcy rosną i rozwijają się rzadkie platany klonolistne o wielopiennym pokroju, które zostały sprowadzone ze specjalnej szkółki z myślą właśnie o tym miejscu.

− Wielkich problemów dostarcza nam ciągle pomieszczenie podziemne bogate w zabytki Kolegiaty św. Marii Magdaleny. W budynku podziemnym zlokalizowane mają zostać wszystkie urządzenia służące codziennemu funkcjonowaniu placu a także znajdującej się pod przeszkleniem ekspozycji, czyli wentylatornia pomieszczeń ekspozycyjnych, sterownia fontanny, system zarządzania oświetleniem a także skrzynki energetyczne i infrastruktura teletechniczna − wyjaśnia Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W obszarze wspomnianego budynku w trakcie robót budowlanych napotkano na wiele zabytków po Kolegiacie: fundamenty, mury obwodowe, filary konstrukcyjne, liczne krypty. Mnogość zabytków sprawiła, że nie jest możliwe posadowienie zaprojektowanego fundamentu budynku, zgodnie z projektem i trzeba szukać indywidualnego, autorskiego rozwiązania zakładającego pośrednie posadowienie konstrukcji.

W trakcie trwającej od kwietnia zeszłego roku inwestycji w obszarze przebudowy dokonano ekshumacji szczątków ponad 4 tysięcy osób, w większości patrycjuszy miejskich pochowanych w kryptach kościoła i na okolicznych cmentarzach. Znaleziono również kilkanaście tysięcy zabytków pochodzących z różnych wieków. Wśród nich kilka tysięcy monet, w tym dwie złote oraz kilkadziesiąt karawak, czyli krzyży cholerycznych, z dwiema poprzecznymi belkami, które miały chronić osoby je noszące przed epidemiami i zarazami.

− Problemy związane z niezwykłą historią tego miejsca sprawiają trudności w dotrzymaniu zakładanych terminów i wiele wskazuje na to, że całość placu oddamy do użytku nie jak zakładaliśmy do końca tego roku a na początku następnego. Nie wykluczamy jednak odbiorów częściowych, co powoli korzystać z części przestrzeni wcześniej a jednocześnie kończyć prace w pomieszczeniach podziemnych − zaznacza Katarzyna Parysek-Kasprzyk.

Plac Zegarem Historii

Przebudowa pl. Kolegiackiego ruszyła w kwietniu ubiegłego roku. Po remoncie przestrzeń placu zyska zupełnie nową jakość - zaprojektowana została z myślą zarówno o mieszkańcach, jak i turystach.
Pl. Kolegiacki po zakończeniu inwestycji będzie miejscem publicznym i strefą ruchu pieszego. Przybędzie tam zieleni (posadzonych już jest m.in. kilkanaście drzew) i małej architektury. Pojawi się też fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony − tak jak fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa. Dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.

Głównym elementem identyfikującym plac będzie Zegar Historii, symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty. Zegar Historii stojący w centralnym miejscu placu z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej − symbolicznie ją dzielił na część rekreacyjną z fontanną, wysoką zielenią i miejscami do odpoczynku oraz część historyczno-edukacyjną, której ważną częścią będzie przeszklona ekspozycja zabytków.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby zaprosić na nią restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Mozaikowa nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa i nastrojowo podświetlona.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony