Partnerzy serwisu:

Poznań: Pojawi się tymczasowy skręt dla tramwajów przy pl. Wiosny Ludów

Redakcja 17.12.2020

Poznań: Pojawi się tymczasowy skręt dla tramwajów przy pl. Wiosny Ludów
fot. ZTM
W przyszłym roku planowane są nie tylko usprawnienia w transporcie publicznym dla pasażerów, takie jak np. przystanki wiedeńskie. Zarząd Transportu Miejskiego planuje także uruchomienie tymczasowego łuku torowego przy placu Wiosny Ludów. To rozwiązanie ma umożliwić przejazd tramwajów przez część centrum Poznania w związku z zaplanowanymi pracami przy Programie Centrum.
W najbliższych latach kontynuowane będą w Poznaniu duże infrastrukturalne projekty podnoszące m.in. jakość transportu publicznego. Realizacja wielu inwestycji wspartych środkami z Unii Europejskiej jest prowadzona w różnych częściach miasta i w 2021 roku wkroczy w kolejne etapy. Zwłaszcza w śródmieściu wpłynie to nie tylko na poważne ograniczenie możliwości funkcjonowania komunikacji tramwajowej, ale także na organizację transportu zastępczego. Wiosną 2021 r. planowane jest rozpoczęcie realizacji kolejnego etapu Programu Centrum, który obejmie modernizację ulicy Św. Marcin od ul. Ratajczaka oraz Al. Marcinkowskiego. Nie będzie możliwy wówczas ruch tramwajowy ulicami Św. Marcin, 27 Grudnia oraz Al. Marcinkowskiego. Równolegle prowadzone będą prace w obrębie ronda Rataje, które z kolei uniemożliwią tranzytowy przejazd przez to skrzyżowanie.

W celu zapewnienia dojazdu tramwajami do centrum miasta oraz umożliwienia przejazdu przez część śródmieścia, przygotowywane jest dość niecodzienne rozwiązanie – uruchomienie tymczasowego łuku tramwajowego łączącego tory na ul. Lewandowskiej i placu Wiosny Ludów.

– To usprawnienie umożliwi przejazd pomiędzy trasą przez most świętego Rocha i ulicą Strzelecką, a tym samym poprowadzenie ruchu tramwajowego pomiędzy węzłami "Kórnicka" i "AWF". Układ tramwajowy w centrum zyska większą elastyczność – tłumaczy Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu.

Torowisko będzie tymczasowe, zamontowane na ulicy i przymocowane do jej nawierzchni. Będzie to pojedynczy tor, na którym ruch odbywać się będzie w obu kierunkach przy zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia dla odcinków jednotorowych z ruchem dwukierunkowym. Po obu stronach zamontowane zostaną tymczasowe zwrotnice nakładkowe. Łuk połączy dzisiejszy tor na ul. Lewandowskiej w kierunku ul. Podgórnej (na wysokości przystanku Wrocławska) z torem na pl. Wiosny Ludów w kierunku ul. Strzeleckiej (na wysokości wejścia do CH Kupiec Poznański).

– Budowa takiego tymczasowego toru oraz sieci trakcyjnej będzie wymagała czasu. W związku z tym ruch tramwajowy na trasie przez most świętego Rocha oraz przez ulicę Strzelecką będzie musiał zostać zamknięty na około dwa tygodnie przed rozpoczęciem prac budowlanych na Alejach Marcinkowskiego – dodaje Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora ZTM ds. inwestycji.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony