Partnerzy serwisu:

Poznań: Pierwszy woonerf na Kwiatowej. Bez parkujących aut

Redakcja 30.10.2019

Poznań: Pierwszy woonerf na Kwiatowej. Bez parkujących aut
mat. UM Poznań
Ulica Kwiatowa na odcinku od ul. Półwiejskiej do ul. Rybaki zmieni zupełnie swój charakter. Z zatłoczonej samochodami przestrzeni stanie się zielonym pieszym traktem.
Nowa ul. Kwiatowa, wolna od parkujących samochodów, z niestandardowo nasadzoną zielenią to postulaty uwzględnione w projekcie po przeprowadzonych w maju tego roku konsultacjach. Zieleń pojawi się w formie drzew i zieleni niskiej, a jej wprowadzenie w gęstą śródmiejską zabudowę stanie się odpowiedzią na zmieniający się klimat i potrzeby człowieka żyjącego w środowisku miejskim ujęte w kluczowych dokumentach miasta: Strategii Miasta Poznania 2020+ i Miejskim Planie Adaptacji do zmian klimatu.

Wprowadzona zieleń nie utrudni dojazdu do posesji, dostaw, czy też ruchu pojazdów ratunkowych. Jej naprzemienny układ – częściowo po stronie południowej, częściowo po stronie północnej – wymusi jednak znacznie wolniejszy przejazd samochodów. Tym samym ulica zyska cechy tak zwanego woonerfu – przyjaznej przestrzeni wypełnionej zielenią z priorytetem ruchu pieszego. Na ulicy znajdzie się także miejsce dla ogródków gastronomicznych, a jeśli mieszkańcy po oddaniu ulicy do użytkowania wyrażą takie oczekiwanie – ławek.

Nawierzchnia jezdni ul. Kwiatowej, na odcinku od ul. Rybaki do ul. Półwiejskiej, wykonana zostanie na wzór tej ostatniej z ciętej kostki granitowej, a chodniki będą z dużych płyt granitowych uzupełnionych także granitową kostką ciętą. Przebudowywany odcinek zostanie objęty tak zwaną strefą zamieszkania z ograniczonym dostępem pojazdów.

Wraz z początkiem przebudowy ulicy na parkingu buforowym przy ul. Dolna Wilda udostępnionych zostanie 30 miejsc parkingowych dedykowanych mieszkańcom. Będą z nich mogli skorzystać posiadacze identyfikatora mieszkańca sektora nr 4 Strefy Płatnego Parkowania. Początek przebudowy planowany jest na pierwszy kwartał 2020 roku.


mat. UM Poznań

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony