Partnerzy serwisu:

Poznań. Od nowego roku zmiana sposobu numeracji linii

Jan Gładysiak 11.06.2018

Poznań. Od nowego roku zmiana sposobu numeracji linii
fot. ZTM Poznań
Każda kolejna gmina włączana do zintegrowanego transportu w metropolii poznańskiej uzyskuje sposób numeracji linii, które wcześniej sama organizowała. Od stycznia tej zasadzie podporządkowany zostanie także Poznań, którego wszystkie linie autobusowe zyskają przed dotychczasową cyfrę „1”.
Poznań i okoliczne gminy od kilku lat sukcesywnie wdrażają porozumienia o integracji transportu. Kiedy takie porozumienie wchodzi w życie zazwyczaj nowe oznaczenie uzyskiwały integrowane linie autobusowe, które przez daną gminę były obsługiwane. I tak np.linie autobusowe z Lubonia przestały nosić oznaczenie LB, L3, L2, a zyskały 601, 602, 603, a te z Komornik 103, 117 czy 116 uzyskały 703, 701 czy 716.

Teraz, kiedy większością linii zarządza już poznański ZTM począwszy od kierunku północnego, po wschodniej stronie Warty, numeracja rośnie w miarę poruszania się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Zgodnie z tym, po terenie gmin Czerwonak i Murowana Goślina kursują linie o numerach powyżej 300; dla gmin Swarzędz, Kleszczewo, Pobiedziska i Kostrzyn zarezerwowane są numery 400-499, dla Kórnika i prawobrzeżnej części Mosiny - numery 500-599. "Sześćsetki" kursują na terenie gmin Luboń, Puszczykowo, Mosina (część lewobrzeżna), "siedemsetki" - w gminach Komorniki, czy Dopiewo, natomiast "osiemsetki" - w gminach Tarnowo Podgórne i Rokietnica. Dla gminy Suchy Las zarezerwowano numery 900-999.

źródło: ZTM Poznań

Teraz do zakończenia procesu wprowadzania nowego systemu numeracji linii pozostało przenumerowanie poznańskich linii autobusowych na trzycyfrowe, co ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku. Zmiana numeracji jest potrzebna ze względu na wzrost liczby linii autobusowych, których numery coraz bardziej zbliżają się do obecnie wykorzystywanego zakresu numeracji linii tramwajowych. - Jednocześnie, przy zwolnieniu zakresu numeracyjnego obecnych linii autobusowych, można będzie uporządkować numerację linii tramwajowych specjalnych, czy tymczasowych. Nie jest zakładana zmiana numeracji stałych linii tramwajowych - zmiany wprowadzane w 2019 r. dotyczyć będą jedynie linii autobusowych – tłumaczy ZTM w swoim komunikacie. Co jednak istotne tylko linii dziennych, bo nocne przed kilku laty już przeszły podobną zmianę uzyskując przed swoim dotychczasowym numerem cyfrę „2”.

W praktyce zmiana będzie bardzo prosta, bo przed dotychczasowymi numerami linii autobusowych miejskich pojawi się jedynka. Na przykład - obecna linia nr 64 stanie się linią nr 164, linia nr 85 - linią 185 itd. Jednak w przypadku uruchamiania nowych linii jeszcze w 2018 roku, otrzymają one już nowe numery. - Głównym celem wprowadzanego od kilkunastu lat systemu numeracji linii jest zintegrowanie oraz zwiększenie przejrzystości systemu transportu zbiorowego w aglomeracji poznańskiej - wyjaśnia Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.

Co ciekawe zmiana numeracji nie odbędzie się w ciągu jednego dnia. Zakładany jest etap przejściowy, który może potrwać trzy-cztery miesiące. W tym czasie oba systemy będą równolegle funkcjonować. Stopniowo również będą wymieniane tabliczki z rozkładami jazdy na przystankach. Nowe rozkłady mają być bardziej czytelne z większą czcionką oraz zgodne z nowym systemem informacji miejskiej, który w Poznaniu jest wdrażany.

Po zmianie, będzie obowiązywała następująca numeracja linii miejskich:

- numery 0-99 - linie tramwajowe,
• 0 - linia tramwajowa turystyczna,
• 1-39 - linie tramwajowe stałe,
• 40-99 - linie tramwajowe okresowe, specjalne, itp.

- numery 100-199 - linie autobusowe dzienne,
• 100-109 - linie autobusowe turystyczne, okresowe, specjalne, itp.
• 110-129 - linie autobusowe i minibusowe, obsługujące m.in. węzły przesiadkowe,
• 130-199 - linie autobusowe stałe,

- numery 200-209 - linie tramwajowe nocne,

- numery 210-299 - linie autobusowe nocne (w tym także podmiejskie),

- numery TXX - linie autobusowe "za tramwaj".


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony