Partnerzy serwisu:

Poznań: Modertrans będzie musiał spiąć się z dostawą nowych tramwajów Gamma?

Witold Urbanowicz 04.02.2019

Poznań: Modertrans będzie musiał spiąć się z dostawą nowych tramwajów Gamma?
fot. Bartekzm, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
MPK Poznań otrzymał już siedem nowych w pełni niskopodłogowych Moderusów Gamma. Tylko jeden z nich jest po odbiorach końcowych, a trzy z nich znajdują się w trakcie 14-dniowej próby eksploatacyjnej. Realizacja kontraktu ma zakończyć się w sierpniu 2019 r. – Dostawy realizowane są dotychczas zgodnie z warunkami zamówienia – zaznacza Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK, choć przyznaje, że spółka będzie musiała zgodzić się na odbiór większej, maksymalnej liczby wagonów, by założony termin został dotrzymany.
W lutym 2017 r. MPK Poznań podpisało umowę ze swoją spółką córką, firmą Modertans, na dostawy 50 nowych tramwajów w lutym 2017 r. Wykonawca w sumie ma dostarczyć 30 tramwajów jednokierunkowych i 20 dwukierunkowych. Producent ma 30 miesięcy na zrealizowanie całego zamówienia. Termin ten upływa w sierpniu 2019 r.

W tej chwili na zajezdni Franowo, jak informuje MPK, znajduje się siedem nowych tramwajów. Pierwszy z nich zaczął wozić pasażerów w grudniu 2018 r. i obecnie jest już po odbiorze końcowym, w użytkowaniu przez MPK Poznań. Trzy kolejne tramwaje są aktualnie w trakcie 14-dniowej próby eksploatacyjnej z pasażerami, poprzedzającej odbiór końcowy. – Do tej pory w żadnym z dotychczas eksploatowanych testowo tramwajów nie wystąpiły usterki powodujące konieczność zjazdu awaryjnego z do zajezdni – informuje Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań. Jak dodaje, spośród pozostałych tramwajów jeden jest w trakcie odbioru technicznego, a dwa są przygotowywane przez Modertrans do odbioru technicznego.

Do końca kontraktu pozostaje nieco pół roku. – Dostawy realizowane są dotychczas zgodnie z warunkami zamówienia. Do tej pory strony nie podpisały jakichkolwiek aneksów dotyczących terminów dostaw – zaznacza Gajdzińska. Warunki zamówienia przewidują, że miesięcznie odbierane powinny być cztery tramwaje (z możliwością zwiększenia tej liczby do sześciu). To wskazuje, że harmonogram dalszych dostaw i odbiorów może być napięty. – Wg naszej wiedzy, aby zrealizować dostawy w terminie, konieczne będzie wyrażenie zgody na odbieranie 6 tramwajów w miesiącu – przyznaje Iwona Gajdzińska. Jak dodaje jednak, o ewentualnych karach będzie można mówić jedynie w przypadku niedotrzymania terminu realizacji całości dostaw.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek tramwajowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony