Partnerzy serwisu:

Poznań. Jest przetarg na ciąg dalszy Projektu Centrum. Zyskają na nim tramwaje

inf. pras 06.01.2022

arrow
arrow
Poznań. Jest przetarg na ciąg dalszy Projektu Centrum. Zyskają na nim tramwaje
fot. PIM
Poznań. Jest przetarg na ciąg dalszy Projektu Centrum. Zyskają na nim tramwaje
Poznań. Jest przetarg na ciąg dalszy Projektu Centrum. Zyskają na nim tramwaje
Więcej zieleni, wygodne chodniki, przebudowa torowisk, przystanek w nowym miejscu – taki jest plan na metamorfozę kolejnych ulic w centrum Poznania. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę przebudowy południowej jezdni pl. Wolności z fragmentami ul. Ratajczaka i 27 Grudnia, wraz z możliwością rozszerzenia zadania o okolicę Okrąglaka. To dalsza część realizacji Projektu Centrum.
– Kontynuujemy realizację planu ożywienia centrum Poznania. Celem tych działań jest stworzenie atrakcyjnej dla poznaniaków i turystów estetycznej przestrzeni, przyjaznej pieszym, z ograniczonym ruchem samochodowym i sprawnym transportem publicznym, co w konsekwencji ma doprowadzić do pobudzenia handlu i usług w śródmieściu. Dążymy do tego, by centrum naszego miasta było zielone i bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przetarg dotyczy kontynuacji Programu Centrum, czyli planu odnowy ul. Św. Marcin i sąsiednich ulic. Przewidziana jest przebudowa południowej jezdni placu Wolności, na której jest torowisko tramwajowe, razem z fragmentami ul. 27 Grudnia oraz Ratajczaka. Wykonawca zajmował będzie się kompleksową przebudową infrastruktury podziemnej, torowisk, jezdni, chodników, nasadzeniami zieleni. Nie zabraknie elementów małej architektury, takich jak ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

– Wykonawca wyłoniony w postępowaniu przetargowym będzie zajmował się m.in. projektem wykonawczym, opracowaniem czasowej organizacji ruchu w uzgodnieniu ze służbami miejskimi, a następnie kompleksowymi pracami budowlanymi. Do tej pory w ramach Programu Centrum zmienił się fragment ul. Św. Marcin między Gwarną a Ratajczaka, a obecnie trwa przebudowa dwóch kolejnych odcinków tej ulicy wraz z fragmentem Al. Marcinkowskiego. Przed nami więc kolejne wyzwanie – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Tramwajem z ul. Ratajczaka w 27 Grudnia

Przebudowane będzie całe torowisko południowej nitki placu Wolności, w tym również fragmentu ul. 27 Grudnia - do planowanego przystanku pomiędzy ul. Ratajczaka i Kantaka. Torowisko zostanie przesunięte na północ względem istniejącego. Przystanek z pl. Wolności będzie przeniesiony na ul. 27 Grudnia, zatrzymają się przy nim tramwaje jadące w kierunku ul. Gwarnej. Na odcinku ul. Ratajczaka - od skrzyżowania z ulicami 27 Grudnia i pl. Wolności do ul. Św. Marcin - przewidziano budowę fragmentu torowiska tramwajowego. Po obu stronach w dalszym ciągu do dyspozycji pieszych będą chodniki, przy czym ten po stronie wschodniej (przy Bibliotece Uniwersyteckiej) będzie oddzielony od torowiska pasem rowerowym i zielenią. Na tym odcinku ul. Ratajczaka planowany jest również nowy przystanek dla tramwajów jadących w kierunku Arkadii. Skrzyżowanie ul. 27 Grudnia i ul. Ratajczaka połączy się z nowo projektowaną trasą tramwajową w ul. Ratajczaka – docelowo możliwy będzie więc wjazd z ul. Ratajczaka w ul. 27 Grudnia.

Na południe od torowiska, wzdłuż pl. Wolności, planowana jest przestrzeń dla pieszych i rowerzystów, o łącznej szerokości ponad 14 metrów. Chodnik wykonany będzie z granitu strzelińskiego w kolorze jasnoszarym, kompozycję uzupełnią dwa pasy z płyt granitowych. Część rowerowa wykonana zostanie z granitu strzelińskiego w kolorze rdzawym. Torowisko, jezdnie i koperty dla dostaw pokryte będą materiałem kamiennym w kolorze grafitowym lub ciemnoszarym. Takie same materiały i kolory przewidziano także na fragmencie ul. 27 Grudnia objętym zadaniem i ul. Ratajczaka od strony ul. Św. Marcin.

Chodnik przylegający bezpośrednio do pl. Wolności nie zmieni się, jedynie przy skrzyżowaniu z Al. Marcinkowskiego i przy budynku Arkadii nawiąże do sąsiedniej nawierzchni. Północna część ul. Ratajczaka, na wysokości Arkadii, będzie wykonana z asfaltu (jezdnia) oraz płyt betonowych pokrytych warstwą mineralną (chodniki) – nawiąże w ten sposób do pobliskich ulic.

Więcej zieleni


Na przebudowanych fragmentach ul. 27 Grudnia i pl. Wolności wprowadzona zostanie strefa zamieszkania, czyli przestrzeń wspólna łącząca funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Rozwiązania przyjęte w projekcie mają stymulować działalność gospodarczą ukierunkowaną na handel, usługi i gastronomię. W związku z tymi założeniami, dąży się do maksymalizacji szerokości przestrzeni dla pieszych. Wzmocnienie funkcji usługowej spowoduje, że opisywana przestrzeń stanie się miejscem docelowym w mieście, a nie tylko korytarzem tranzytowym. Przewidziany jest także demontaż nieużywanej sygnalizacji świetnej skrzyżowaniu ulic 27 Grudnia, pl. Wolności i Ratajczaka, wyłączonej przy wprowadzaniu strefy Tempo 30.

Licznik rowerowy przy pl. Wolności zostanie przeniesiony w stronę kamienic, przy sugerowanej trasie dla cyklistów. Z kolei stacja rowerów miejskich znajdująca się obecnie pod budynkiem Arkadii przesunięta zostanie w stronę ul. 27 Grudnia.

Potrzeby osób z niepełnosprawnościami uwzględnione będą poprzez m.in. niskie krawężniki, pasy linii naprowadzających oraz faktury ostrzegawcze dla osób z dysfunkcją wzroku. Przewidziane są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowana zostanie również ważna infrastruktura podziemna, w tym sieci: gazowe, ciepłownicze, elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej, telekomunikacyjne i teletechniczne. Przewidziana jest także modernizacja oświetlenia ulicznego, montaż monitoringu miejskiego, a także instalacja nawadniająca zieleń.

Wzdłuż pl. Wolności przewidziane są dwa szpalery drzew – łącznie 30 sztuk klonów. Na południowej stronie ul. 27 Grudnia, pomiędzy Ratajczaka i Kantaka, przewiduje się osiem platanów wschodnich. Po północnej zaproponowano dosadzenie do istniejącego ciągu drzew trzech platanów. W ulicy Ratajczaka objętej tym zakresem inwestycji, zaproponowano łącznie sześć sztuk drzew. Naprzeciwko budynku Arkadii, przy skrzyżowaniu ulicy Ratajczaka i 27 Grudnia, pojawi się nowa wyspa zieleni.

Wszystkie drzewa, oprócz tych w pasach zieleni niskiej, posiadać będą specjalny system antykompresyjny, czyli ochronną konstrukcję umożliwiającą swobodny rozwój korzeni. Wszystkie planowane rośliny wesprze system nawadniający zapewniający odpowiednią ilość wody niezbędną dla prawidłowego wzrostu i rozwoju w warunkach miejskich.

Zmiany również przy Okrąglaku


Przebudowa trasy tramwajowej wraz z niezbędną infrastrukturą czeka również ulice Fredry i Mielżyńskiego oraz pl. Cyryla Ratajskiego. Odnowione zostaną przystanki tramwajowe na pl. Cyryla Ratajskiego, a także przystanek Most Teatralny na ul. Fredry. W ul. Mielżyńskiego konieczna jest wymiana istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze względu na jej stan techniczny.

Ogłoszenie przetargowe zawiera również tzw. prawo opcji, które przy sprzyjającej sytuacji finansowej miasta, pozwoli rozszerzyć zadanie o kolejny zakres prac w ramach Programu Centrum. To przebudowa ul. 27 Grudnia od nowego przystanku do Okrąglaka, ul. Kantaka i Gwarnej. Wtedy węzeł rozjazdowy przy Okrąglaku, czyli na skrzyżowaniu ul. 27 Grudnia, Gwarnej, Fredry i Mielżyńskiego, zostanie przebudowany tak, by możliwy był nowy skręt tramwajowy w prawo – z ul. 27 Grudnia w Mielżyńskiego. Prace będą obejmowały kompleksowo jezdnię, torowisko i chodniki, przybędzie również zieleni. Realizacja tego zakresu przez wykonawcę prac w rejonie pl. Wolności będzie jednak zależała od możliwości finansowych miasta.

Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie swoich ofert do 8 lutego 2022 r. Na przeprowadzenie prac projektowych i budowlanych wykonawca będzie miał do 600 dni od podpisania umowy. Zadanie będzie realizowane przy pomocy dofinansowania unijnego ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Proces inwestycyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony