Partnerzy serwisu:

Poznań: Dwa helmuty wracają do Niemiec

Redakcja 23.09.2020

Poznań: Dwa helmuty wracają do Niemiec
fot. Dirk Pohl
Dwa poznańskie tramwaje GT8 wracają do Niemiec! Jeden z nich (o numerze 697) w poniedziałek 21 września opuścił zajezdnię – obecnie jest w drodze do Düsseldorfu. Drugi (o numerze 711) jeszcze w tym tygodniu wyruszy do Hanoweru.
Wagon GT8 nr 697 pochodzi z 1964 r. i początkowo był eksploatowany w Neuss. W 1971 r. został przejęty przez Rheinbahn Düsseldorf. W 2010 r. tramwaj został zakupiony przez MPK Poznań. Idea jego powrotu do Niemiec pojawiła się podczas imprezy „Pożegnanie helmutów”, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Pomysł zyskał akceptację prezesa Rheinbahn Düsseldorf, Pana Klausa Klara. Przygotowana została stosowna oferta.

Realizację przedsięwzięcia opóźniła jednak pandemia Covid-19. Spowodowała ona również problemy z finansowaniem zakupu przez niemieckiego przewoźnika. – Wówczas tamtejsi miłośnicy uruchomili publiczną zbiórkę, której celem było zebranie środków na zakup i transport „helmuta”. W efekcie tych działań i nie poddawaniu się przeciwnościom, wagon z numerem 697 zmierza do Düsseldorfu – mówi Krzysztof Dostatni, wiceprezes MPK Poznań ds. operacyjnych. – Jak zapewnia strona niemiecka, tramwaj pozostanie w poznańskich barwach i uzupełni tamtejszą kolekcję wagonów historycznych. Będzie go można zobaczyć na ulicach Düsseldorfu podczas przejazdów okolicznościowych – dodaje.

Do Niemiec wróci również wagon GT8 nr 711. Został on zakupiony przez niemieckie muzeum Hannoversches Straßenbahn-Museum e.V. Zastąpi eksponat, który został zniszczony w lutym br. podczas orkanu „Sabina”. Tramwaj nr 711 również pozostanie w poznańskich barwach i będzie ciekawym eksponatem w zbiorach tamtejszego muzeum.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony