Partnerzy serwisu:

Poznań. Do MPK trafił pierwszy autobus z fotowoltaiką

jd/inf. pras. 13.02.2020

Poznań. Do MPK trafił pierwszy autobus z fotowoltaiką
fot. Jacek Jaśkowiak/FB
Do MPK Poznań dostarczono już 12-metrowe pojazdy z napędem elektrycznym. To będą pierwsze we flocie MPK Poznań autobusy z panelami fotowoltaicznymi na dachach. Trwają odbiory. W najbliższych dniach autobusy mogą być już kierowane na linie nr 163 i 190.
W ubiegłym roku MPK Poznań otrzymało 15 zamówionych autobusów przegubowych z napędem elektrycznym - są one kierowane do obsługi linii nr 174. Obecnie kończą się dostawy kolejnych „elektryków” - tym razem o standardowej długości (12 metrów). Pojazdy dotarły do MPK Poznań i przechodzą odbiory. Łącznie przedsiębiorstwo zakupiło 6 takich pojazdów.

Na dachach 12-metrowych "elektryków" zainstalowane są panele fotowoltaiczne. To nowość w MPK Poznań. Pozyskana z nich energia będzie wspomagała instalację elektryczną autobusu podczas postoju na końcówkach linii komunikacyjnych, a tym samym będzie służyć do zasilania urządzeń informacji pasażerskiej.

Autobusy posiadają też system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych, oznakowanie przycisków alfabetem Braille'a, ładowarki USB itp. Mają niską podłogę, więc są przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności oraz podróżujących z dziećmi w wózkach.

Na zakup autobusów przyznano dotację unijną z programu "System zielonych inwestycji - Część 2 - GEPARD - Bezemisyjny transport publiczny", finansowanego w ramach środków krajowych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poza autobusami z zeszłorocznego przetargu w Poznaniu trwa przetarg na zakup 37 kolejnych autobusów elektrycznych (31 pojazdów standardowych, 12-metrowych oraz 6 przegubowych, czyli 18-metrowych). Termin składania ofert mija 2 marca.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony