Partnerzy serwisu:

Powstanie 18-metrowy Solaris na wodór

Jakub Rösler 11.05.2022

Powstanie 18-metrowy Solaris na wodór
fot. Michał Szymajda
Solaris jeszcze w tym roku zbuduje przegubowy autobus na wodór w najnowszych dostępnych technologiach. Producent chce silniej wejść w ten segment rynku.
Zainteresowanie autobusami z ogniwami wodorowymi rośnie.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się pod Lucerną, w Szwajcarii, Solaris nie tylko pokazał swój nowy 12-metrowy wodorowy autobus, który testowany jest pod Alpami, ale zapowiedział także budowę 18-metrowego, przegubowego autobusu z ogniwami wodorowymi, które samodzielnie zapewnią elektryczność dla silników trakcyjnych.

– Przegubowy pojazd powstanie jeszcze w tym roku, będzie zaś oferowany od drugiego kwartału. Klient będzie miał opcję zamówienia go w różnych wariantach drzwiowych, dla oszczędności będzie unifikowany innymi autobusami Solarisa tak bardzo jak to możliwe – powiedział Paweł Mańkowski, szef technologii wodorowych w Solarisie. Autobus dostanie najnowocześniejsze dostępne na rynku ogniwa paliwowe FCmove HD ora nowe, lekkie zbiorniki na wodór, które pozwalają osiągnąć pojazdom większą pojemność niż autobusy bateryjne analogicznej długości.

Produkcja autobusów 18-metrowych jest konsekwencją coraz większego zainteresowania rynku pojazdami wodorowymi, coraz szerszej sieci stacji tankowania (w Szwajcarii jest ich 11), oraz programom badawczym finansowanym przez Unię Europejską, lub, tak jak w Niemczech, przez rząd federalny lub rządy w landach. Wkrótce do Kolonii dotrze 15 e-busów z ogniwami, dostawy będą trwały także do włoskiego Bolzano (12 wodorowców). Nie bez znaczenia są prognozy dotyczące zainteresowania korzystaniem z transportu publicznego.

– Bardzo dużo ludzi, w związku z cenami paliwa, przejdzie na korzystanie z ekologicznego transportu publicznego. Ten trend widzimy już dzisiaj, musimy być na to gotowi w obszarem największych pojazdów. Jednocześnie wierzę, że w perspektywie roku 2030 spadną ceny zarówno autobusów elektrycznych jak i dla wodorowych. Wierzę, że obie technologie będą znacznie bardziej dostępne dla klientów – powiedział Petros Spinaris, członek zarządu Solarisa.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony