Partnerzy serwisu:

Powstaje kolej gondolowa nad Soliną

Redakcja 27.11.2021

arrow
arrow
Powstaje kolej gondolowa nad Soliną
fot. PKL
Powstaje kolej gondolowa nad Soliną
Powstaje kolej gondolowa nad Soliną
Powstaje kolej gondolowa nad Soliną
Powstaje kolej gondolowa nad Soliną
Powstaje kolej gondolowa nad Soliną
Powstaje kolej gondolowa nad Soliną
Nad Soliną trwa budowa atrakcji turystycznej, z której będzie można korzystać już latem przyszłego roku. To właśnie tutaj Polskie Koleje Linowe budują kolej gondolową i wieżę widokową. Powstały już budynki stacji oraz wszystkie pięć podpór kolei widokowej, w tym najwyższa w Polsce sięgająca 75 metrów.
Bieszczady, Jezioro Solińskie oraz zapora ze względu na swój charakter – połączenie natury z techniką – przyciągają od lat wielu turystów. Już niebawem bieszczadzkie krajobrazy będzie można zobaczyć z nowej perspektywy – wysokości wagonika kolei gondolowej i wieży widokowej. Na półtorakilometrowej trasie przejazdu koleją gondolową, zaczynającej się od strony deptaka nad zaporą w stacji Plasza, aż do Góry Jawor będzie można oglądać spektakularne widoki na panoramę Bieszczad, w tym Jezioro Solińskie.

Na trasie kolei gondolowej znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Podpory są już gotowe: oznaczona nr 3 liczy 75 m i dzierży miano najwyższej podpory kolei linowej w Polsce. Wraz z nią zostały postawione także pozostałe cztery podpory – o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów. Powstały też stacje kolei linowej.

– Solina dzięki pięknej przyrodzie Bieszczad i monumentalnej zaporze, a już wkrótce, także kolei widokowej pokaże nam, jak ogromną siłę natury ma to miejsce. Chcemy zadbać o każdy szczegół tak, by nowa atrakcja turystyczna w Solinie była sposobem na poznanie i odkrycie tego miejsca na nowo i z innej perspektywy – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

W kolejnych etapach budowy planowane są prace związane z rozciąganiem liny kolei. Bedzie to wyjątkowy etap powstawania kolei widokowej nad Soliną. Za pomocą nowoczesnego i specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, za nią kolejno liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zakładana i zamontowana będzie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole kolei PKL. Te bardzo specjalistyczne prace nad zaporą w Solinie zaplanowane są jeszcze w tym roku.

W przyszłym roku zaplanowane zostało dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina. Zgodnie z planem nowy ośrodek PKL dostępny będzie dla turystów już latem przyszłego roku.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją działająca w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w Polsce. Grupa PKL prowadzi swoje ośrodki w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzyna Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a już wkrótce także nad Soliną. PKL jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym ponad 300 osób.


fot. PKL
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony