Partnerzy serwisu:

Polski rozkład jazdy na e-papierze nagrodzony w Londynie

jd/inf. pras. 21.03.2019

arrow
arrow
Polski rozkład jazdy na e-papierze nagrodzony w Londynie
fot. Dysten
Polski rozkład jazdy na e-papierze nagrodzony w Londynie
Polski rozkład jazdy na e-papierze nagrodzony w Londynie
Zabrzańska firma Dysten wymyśliła rozkład jazdy technologią przypominający e-booki, z których korzystamy jadąc tramwajem i czytając książkę. Taki e-papierowy rozkład jazdy ma szereg zalet, jest wandaloodporny, bardzo wyraźny, a przede wszystkim zużywa minimalne ilości prądu.
E-papierowy rozkład jazdy pozwala zarządzać wyświetlanymi rozkładami jazdy i ostrzeżeniami zdalnie – przez Internet, np. z użyciem chmury i niezależnie dla każdego przystanku. Zużycie prądu jest tak małe, że niepotrzebne stają się kosztowne przyłącza energetyczne, a system można rozszerzać o dodatkowe opcje zwiększające bezpieczeństwo podróżnych. Podstawowej wersji do działania wystarczy solar. Po wgraniu obrazu prąd jest już niepotrzebny. Pozycje cząsteczek są ustalone i od tej chwili ekran nie zużywa energii.

Taki rozkład jazdy nie męczy oczu, ma szerokie kąty widzenia i nie odbija światła. Treści są widoczne nawet w pełnym słońcu. Ekrany e-papierowe nie są typowymi wyświetlaczami. Obraz nie jest od tyłu podświetlany jak w ekranach LCD. Czytamy dzięki światłu odbitemu, tak jak zwykłą książkę lub gazetę. Konsekwencją rozwiązania jest kompletny brak migotania – obraz wytwarzają cząsteczki odpowiadające pojedynczym pikselom, zawieszone w cieczy.

Na e-papierze oprócz rozkładu jazdy można wyświetlić dowolne treści – mapy połączeń, warunki pogodowe (np. o zbliżającej się burzy). Może zapewnić monitoring, zwiększyć bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu przycisków do wywołania SOS, a osobom niedowidzącym odczytać rozkład jazdy i komunikaty.

Rozwiązanie Dystenu zdobyło niedawno dwie nagrody podczas prestiżowego konkursu Global Light Rail Awards w Londynie. Zostało nagrodzone w kategoriach: Best Customer Initiative 2018 i Technical Innovation of the Year 2018. Co ciekawe, każda z kategorii jest oceniana przez inny zespół ekspertów, więc zostały przyznane niezależnie od siebie. Do tej pory jedyną polską firmą wyróżnioną w Londynie, była kilka lat temu Pesa.

Technologię Dystenu można było niedawno obejrzeć w Katowicach. Firma skonstruowała e-papierowy pylon, stanowiący fragment przystanku, który w całości czerpie prąd ze źródeł odnawialnych. Panelem solarnym jest praktycznie cała wiata przystankowa. Prototyp został zainstalowany przy katowickim Spodku z okazji konferencji klimatycznej COP24.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony