Partnerzy serwisu:

Polski Ład. Znamy wyniki: niewiele projektów autobusowych i tramwajowych. Aktualizacja

Jakub Rösler 25.10.2021

Polski Ład. Znamy wyniki: niewiele projektów autobusowych i tramwajowych. Aktualizacja
fot. MJ
Dzisiaj ogłoszono wyniki naboru do pierwszej edycji programu Polski Ład. Jak podkreślają przedstawiciele rządu, dofinansowanie trafi do każdego z województw, a także na każdy szczebel samorządu. Wśród projektów transportowych, które uzyskały dofinansowanie znalazł się remont fragmentu trasy PST w Poznaniu, utworzenie komunikacji miejskiej w Ciechocinku, czy też zakup autobusów hybrydowych przez województwo łódzkie. Ponadto kilka miast kupi autobusy szkolne, a wiele samorządów wyremontuje, bądź zbuduje nowe drogi.
Rządowy program Polski Ład to 23 miliardy złotych, które zostaną przekazane samorządom na realizację poszczególnych, zgłoszonych przez nie, projektów. Każda jednostka samorządowa mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski, z czego każdy z nich w oddzielnej kategorii. Aplikacje nie mogły przekroczyć odpowiednio 5, a także 30 milionów złotych, a ostatnią kategorię stanowiły wnioski bez maksymalnej kwoty dofinansowania. Taki podział skutkował większą szansą dla małych jednostek samorządowych, które dzięki dwóm pierwszym progom będą mogły zrealizować lokalne inwestycje.

Wśród ogłoszonych projektów, które mogą liczyć na dofinansowanie gros stanowią remonty lub też budowa zupełnie nowych dróg. Niestety ciągle widać, że projekty dotyczące transportu publicznego są marginesem w tego typu konkursach, ale zapewne ma to też związek z ilością wniosków dotyczących komunikacji zbiorowej, które w ogóle zostały zgłoszone do Polskiego Ładu. Jednak kilka projektów uda się zrealizować!

Jedynym projektem tramwajowym, który otrzymał dofinansowanie, jest remont fragmentu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Miasto wnioskowało o kwotę 25,5 miliona złotych, którą otrzyma w całości. Wg. zapewnień władz Poznania, w razie otrzymania takiej kwoty remont ma zacząć się już w przyszłym roku. Stolica Wielkopolski otrzymała też dofinansowanie na budowę kładki Berdychowskiej, której koszt opiewa na 100 milionów złotych, a wnioskowana kwota to aż 95,5 miliona złotych.

Co ciekawe Polski Ład pozwoli na stworzenie zeroemisyjnej komunikacji miejskiej w Ciechocinku. Ponadto nowe autobusy pozwolą walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie łódzkim, które z powodzeniem uruchamia wojewódzkie linie autobusowe. Region ma zamiar kupić autobusy hybrydowe. Dolnośląska Gmina Malczyce kupi autobusy zeroemisyjne, podobnie jak Bochnia w Małopolsce i Powiat Myszkowski. 5 nowych autobusów chce kupić Świnoujście, które w tym celu otrzymało dofinansowanie o wartości 4,25 mln złotych.

Poza pojazdami do utworzenia, bądź rozwoju komunikacji miejskiej i regionalnej w programie znalazło się także miejsce na dofinansowanie do zakupu pojedynczych autobusów szkolnych. Takie pojazdy chcą kupić gmina Sośno, Gminy Dzierzążnia i Jedlińsk, a także Wijewo i Krynki. Najciekawszym, a także chyba najsmutniejszym wydaje się być fakt, że województwo łódzkie chce poza zakupem autobusów hybrydowych, wyremontować także drogi wojewódzkie. Nie byłoby to niczym dziwnym, gdyby nie fakt uzasadnienia. Region zatytułował wniosek w tej sprawie, jako walkę z wykluczeniem komunikacyjny w województwie, a remont drogi ma ułatwić dostęp do sieci kolejowej i PKS.

Wrocław otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 88 milionów złotych, które pozwolą na modernizację i przebudowę ulicy Pomorskiej wraz z torowiskiem, które znajduje się w jezdni. Remont obejmie odcinek ulicy od skrzyżowania z ulicą Duboisa, do wiaduktu przy ulicy Reymonta. Dwie gminy otrzymały też fundusze na modernizację i zmianę przeznaczenia dworców kolejowych. Mowa o Gminie Czerwonak i Otyń.
Jak na razie przedstawiono tylko nazwy projektów, które otrzymały dofinansowanie, a ponadto wnioskodawców i przyznaną kwotę. Na ten moment nie ma większej ilości szczegółów każdego z wniosków.

Aktualizacja: 

Nowe autobusy miejskie przyjadą do Przemyśla, powiatu jasielskiego, a także Gminy Janowice Wielkie. Ponadto nowe busy chce kupić także Gmina Świebodzice, Związek Gmin Regionu Płockiego, Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny i Powiat Bełchatowski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony